Europa League: Κέρδισαν Αστάνα και Κράσνονταρ

Mεγάλο διπλό στην Τουρκία πήρε η Χετάφε, επικράτησε 1-0 της Τράμπζονσπορ και μπήκε δυνατά στη μάχη της πρόκρισης. Πλέον, χρειάζεται την ισοπαλία στο τελευταίο εντός έδρας ματς με την Κρασνοντάρ για να βρεθεί στους «32» του Europa League. Ισοβαθμεί στη 2η θέση με τους Ρώσους, ενώ τους έχει κερδίσει εκτός με 2-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάτα στο 50ο λεπτό.

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης και η Κρασνοντάρ, η οποία επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Βασιλείας. Βέβαια, οι Ρώσοι θέλουν μόνο νίκη στην Ισπανία για να πάρουν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Ο Αρι στο 72′ από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.