Έσπασε το αήττητο της Λαμίας ο Ολυμπιακός

Η Λαμία ήταν μέχρι και σήμερα αήττητη στην έδρα της. Ένα αήττητο που ήρθε να το σπάσει ο Ολυμπιακός, καθώς έφυγε με άνετο «διπλό».

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 0-4, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ γκολ πέτυχε και ο Βαλμπουενά. Η Λαμία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, έπειτα από αποβολή του Πλιάτσικα.

Δυσκολεύτηκε στο πρώτο… ξελάσπωσε ο Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το α’ μέρος με 1-6 τελικές και 78% κατοχή. Είχε περισσότερες καλές φάσεις γι γκολ και έφτασε στο 0-1 με φάση… καρμπόν όπως στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Αλλά ας πάμε από την αρχή. Στο 5ο λεπτό ο Σεμέδο λίγο έλλειψε από σκοράρει από κοντά ωστόσο άμυνα και Θεοδωρόπουλος έδιωξαν στο… τσακ. Στο 19′ ο Ελ Αραμπί είχε ένα πολύ καλό σουτ που έβγαλε δύσκολα ο Θεοδωρόπουλος.
Στο 21ο λεπτό ο Μπουχαλάκης είχε ένα πλασέ λίγο έξω. Στο 31′ η Λαμία είχε μία πολύ καλή φάση με σουτ του Δημούτσου και στο 33′ ένα δοκάρι του Μπα με κεφαλιά του από κόρνερ του Βαλμπουενά. Το 0-1 ήρθε στο 40′. Ο Σεμέδο πάσαρε στον Βαλμπουενά και εκείνος έκανε την σέντρα από άλλη πλευρά από εκείνη που είχε κάνει στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και ο Ελ Αραμπί αυτήν την φορά με κεφαλιά και τρομερό άλμα σκόραρε. Ήταν το 11ο γκολ του Ελ Αραμπί στο πρωτάθλημα φέτος και το 16ο συνολικά. Ο Βαλμπουενά από την άλλη έφτασε στις 5 ασίστ.

Εύκολα στο δεύτερο

Στο 2ο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν… καταιγιστικός και καθάρισε το ματς με 0-4. Στο 51ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Βάντερσον ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα, κέρδισε και την κόντρα από τον Πλιάτσικα και με καλό τελείωμα σκόραρε. Στο 69′ ο Τσίμικας μπήκε στην περιοχή, δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα του Πλιάτσικα – που αποβλήθηκε σε εκείνη την φάση – και πήρε το πέναλτι. Στο 70′ ο Βαλμπουενά έκανε το 0-3.

Στο 81′ από φάση που ξεκίνησε από επιμονή και μπαλιά του Μπουχαλάκη ο Μασούρας δεν σκόραρε από κοντά αλλά η μπάλα πήγε στον Ελ Αραμπί που σκόραρε με σουτ για το 0-4. Στο 89′ ο Ρόμανιτς είχε δοκάρι από γύρισμα της μπάλας.