Έσπασαν... καρδιές σε Τρίπολη και Αγρίνιο μέχρι να περάσουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 0-5 τον Αστέρα Τρίπολης με 2 γκολ του Ελ Αραμπί και του Μασούρα, ενώ ένα γκολ είχε και ο Ποντένσε. Πολύ καλή εμφάνιση είχε και ο Σουντανί που έδωσε τρεις ασίστ. Βέβαια οι Πειραιώτες «πόνεσαν» με τον τραυματισμό του Γκιγιέμε.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον προβληματικό Αστέρα. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μασούρας άνοιξε το σκορ, ενώ στο 9ο ο Ποντένσε πήρε την πάσα από τον Ελ Αραμπί για το 0-2. Λίγο πριν το 15λεπτο ο Πασαλίδης έκανε ένα δολοφονικό – εγκληματικό τάκλιν με τα δύο πόδια στον Γκιγιέρμε. Ο Παπαπέτρου αρχικά του έδωσε κίτρινη αλλά μετά αφού είδε και το VAR έβγαλε κόκκινη. Ο Βραζιλιάνος αποχώρησε σφαδάζοντας και με πρόβλημα στον αστράγαλο αλλά και φόβους για σοβαρή ζημιά. Στο 34′ ήρθε το 0-3 με κλέψιμο του Ελ Αραμπί πάνω στον Μουνάφο για να κάνει το ένα δύο με τον Σουντανί και να σκοράρει. Στο 44′ και αφότου ο Ομάρ είχε χαμένο τετ α τετ στο 37′ ο Ολυμπιακός έκανε το 4-0. Σέντρα Ραντζέλοβιτς και 2ο γκολ στο ματς ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά. Έτσι έκλεισε το α’ μέρος και ενώ προς το τέλος του ο Ολυμπιακός είχε και άλλη μεγάλη φάση με τον Ραντζέλοβιτς. Το 0-5 ήρθε στο 2ο ημίχρονο με τον Μασούρα στο 73′.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε το «δώρο» του Κνετ στο 7ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ. Πέρασε εύκολα από το Αγρίνιο με τα γκολ του Πέλκα, Λημνιού και Άκπομ.

Στο 7ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έκανε ένα τραγικό λάθος, με τον Πέλκα να το εκμεταλλεύεται για το 0-1. Αυτή η φάση ήταν καθοριστική, αφού έπειτα «κόπηκαν» τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για 2ο γκολ, όμως δεν το κατάφερε στο 1ο ημίχρονο. Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο. Ο Παναιτωλικός ήταν ψηλά με σκοπό να τα παίξει όλα για όλα (ο Ντίαζ πέρασε στα άκρα και ο Μπαϊροβιτς φορ), ο ΠΑΟΚ απειλούσε (π.χ. σουτ Μίσιτς στο 47′, ακυρωθέν γκολ του Πέλκα στο 55′) και ο αγώνας είχε ρυθμό. Ουσιαστικά  «τελείωσε» στο 66′ όταν ο Λημνιός σε θέση φορ μετά από παράλληλη του Ακπομ, διπλασίασε τα τέρματα των Θεσσαλονικιών. Οι γηπεδούχοι  «πάγωσαν» και αμέσως μετά (69′) ο Ακπομ μετά από εξαιρετική κάθετη του Μίσιτς, πλάσαρε εύστοχα και έδωσε διαστάσεις στη νίκη του ΠΑΟΚ.