Επετειακό σαν σήμερα: Η Γιουβέντους ρίχνει 7αρα στον Ολυμπιακό (VIDEO)

Σαν σήμερα πριν από 16 χρόνια η Γιουβέντους σκορπούσε στους… 7 ανέμους τον Ολυμπιακό στο Τορίνο υπογράφοντας την πιο μαύρη νύχτα στην ιστορία των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός στις 10 Δεκεμβρίου του 2003 αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Γιουβέντους στο Τορίνο και όταν ξεκινούσε το ματς τότε κανείς δεν πίστευε το πως θα εξελιχθεί.

Η Γιουβέντους λοιπόν εκείνο το βράδυ έκανε ότι ήθελε τον Ολυμπιακό και τον κέρδισε μάλιστα με 7-0. Η συντριβή αυτή των «ερυθρόλευκων» αποτελεί ακόμα και σήμερα την πιο βαριά ήττα στην ιστορία των τότε φιλοξενούμενων ενώ μέχρι της 6 Νοεμβρίου του 2007 ήταν και το μεγαλύτερο σκορ ήττας,όταν και το… έσπασε με το 8-0 η Λίβερπουλ επί της Μπεσίκτας.

Το σκορ στο ματς άνοιξε ο Τρεζεγκε στο 14ο λεπτό του αγώνα, με τον Μίκολι να κάνει 2-0 στο 19΄ και μόλις 6 λεπτά αργότερα τον Γάλλο να κάνει το 3-0. Στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ ήταν ήδη 4-0.

Το σόου της Γιουβέντους συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντι Βάιο να κάνει το 5-0 στο 62ο λεπτό , τον Ντελ Πιέρο στο 67΄ το 6-0 και τον Ζαλαγέτα να διαμορφώνει το 7-0 με πανέμορφη κεφαλιά στο 79΄.Φυσικά το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά προφανώς οι παίκτες της Γιουβέντους αποφάσισαν να σταματήσουν σκοράρουν κατά… ριπάς.