Ένα έβαλε, ένα τσουβάλι έχασε

ÖÁÃÉÅ  ÖÙÊÉÊÏÓ - ÁÅÊ(ÊÕÐÅËËÏ 2014-2015)Η δουλειά (της πρόκρισης) έτσι κι αλλιώς είχε γίνει για την ΑΕΚ ήδη από το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ. Εκείνο που ήθελε ο Τραϊανός Δέλλας στο σημερινό παιχνίδι στην Άμφισσα απέναντι στον Φωκικό, ήθελε μια καλή αγωνιστική εικόνα και μια ακόμα νίκη. Το πρώτο ο «Τράι» το είδε κατά διαστήματα. Το δεύτερο το είδε στο τελευταίο λεπτό με το γκολ που πέτυχε ο Φαγιέ και έδωσε τη νίκη επί του Φωκικού με 1-0. Μέχρι όμως να σκοράρει ο Αφρικανός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, οι κιτρινόμαυροι πέταξαν στα σκουπίδια όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Ενώ είχαν ακόμα και δυο δοκάρια. Κύριος… εκφραστής αυτών των πολλών χαμένων ευκαιριών, ο Μπαρμπόσα. Ο Πορτογάλος δοκίμασε να σκοράρει μ’ όλους τους τρόπους, με ατομικές ενέργειες, με σουτ, ακόμα και με απευθείας εκτελέσεις φάουλ. Όμως πότε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, πότε το… δοκάρι, σταμάτησαν τις προσπάθειες του Μπαρμπόσα.

Πάντως η αλήθεια είναι πως κατά διαστήματα η ΑΕΚ έκανε στο γήπεδο της Άμφισσας, όσα έχει δουλέψει ο Δέλλας στις προπονήσεις. Άπλωνε το παιχνίδι της και έψαχνε τρόπους να διασπάσει την (μαζική) άμυνα του Φωκικού, κυρίως από τα άκρα. Και τα κατάφερνε και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, όσες φορές «φόρτωνε» κάποια από τις δυο πλευρές και με τον Μάνταλο αλλά και με τον Αραβίδη. Η ΑΕΚ έβγαλε μ’ αυτόν τον τρόπο έβγαλε φάσεις στην αντίπαλη εστία, αλλά κυρίως κέρδισε πολλές στημένες φάσεις.

Η ΑΕΚ είχε γενικώς ρυθμό στο παιχνίδι της. Και στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο. Άλλωστε η επιστροφή από τον Δέλλα στο δουλεμένο 4-2-3-1, έβγαλε αποτέλεσμα στο γήπεδο. Με τον Ρόβα και τον Ανάκογλου να κάνουν πολλή δουλειά στην μεσαία γραμμή, ο ένας στο αμυντικό κομμάτι και ο άλλος στο δημιουργικό, η Ένωση κρατούσε όλο το ματς στο μισό γήπεδο του αντιπάλου. Πότε με τον Μπαρμπόσα, πότε με τον Πλατέλλα, η ΑΕΚ έβρισκε τρόπους να απειλεί, αλλά πάντα την απάντηση την είχε ο τερματοφύλακας του Φωκικού. Βεβαίως είναι γεγονός πως σχεδόν όλες τις ευκαιρίες τις έκανε η Ένωση με τους εξτρέμ ή τους χαφ της και όχι με τον σέντερ φορ. Και ο Αραβίδης που έπαιξε στην κορυφή στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αλλά και ο Ντακόλ που τον αντικατέστησαν, δυσκολεύτηκαν να γεμίσουν την περιοχή και να απειλήσουν ως «φουνταριστοί». Αντιθέτως οι εξτρέμ της ΑΕΚ ήταν επικίνδυνοι, ο Μπαρμπόσα και ο Πλατάλλας είχαν από ένα δοκάρι και στο 90ο λεπτό ο χαφ Φαγιέ με κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει ακόμα μια νίκη για την ΑΕΚ

ΦΩΚΙΚΟΣ: Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαινέ (57’ Ντάμπος), Σκαρίμπας, Γκακέσα, Καλλέργης (85’ Δημητρίου), Καρυπιάδης, Χαριτινίδης, Ρεβυθόπουλος(72’ Πολυχρονάκης).

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γροντής, Ρόβας (88’ Φαγιέ), Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (80’ Ντούνης), Αραβίδης (72’ Ντακόλ)