Διαστημικό Βέλγιο, σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Τυνησία! (VIDEO)

Σε περίπατο μετέτρεψε το Βέλγιο τον αγώνα με την Τυνησία, με τους Λουκάκου και Αζάρ να πετυχαίνουν από δύο τέρματα και να “σπρώχνουν” τους κόκκινους διάβολους στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, μετά το εμφατικό 5-2 επί των Αφρικανών.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” χρειάστηκαν μόλις 7 λεπτά για να προηγηθούν, έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αζάρ, για το οποίο έγινε χρήση VAR, αφού ο άσος της Τσέλσι ανατράπηκε οριακά πάνω στη πλάγια γραμμή της περιοχής. Στο 16′ ήταν η σειρά του Λουκάκου να σκοράρει, με ωραίο διαγώνιο σουτ, έπειτα από λάθος στην άμυνα της Τυνησίας. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπρον έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του Μααλούλ, μειώνοντας με κεφαλιά σε 2-1. Οι Βέλγοι κατάφεραν να ξαναπάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έπειτα από εντυπωσιακό τελείωμα του Λουκάκου, έπειτα από ασίστ του Μενιέ. Ο Αζάρ στο 51′ έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή, γράφοντας το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έπειτα από εκπληκτική μπαλιά του Αλντερβάιρελντ. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπατσουαγί στο 90′, έπειτα από μπαλιά του Τιέλεμανς, με τους Τυνήσιους να μειώνουν σε 5-2 στο 93′ με τον Καζρί.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Μπογιάτα, Αλντερβάιρελντ, Μενιέ, Καράσκο, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Αζάρ (68′ Μπατσουαγί), Μέρτενς (86′ Τιέλεμανς), Λουκάκου (59′ Λουκάκου).

Τυνησία (Ναμπίλ Μααλούλ): Μπεν Μουσταφά, Μπεν Γιουσέφ, Μααλούλ, Μπρον (24′ Ναγκέζ), Σασί (59′ Σλιτί), Σκίρι, Κάουι, Μεριέ, Καζρί, Μπαντρί, Μπεν Γιουσέφ (41′ Μπεναλουάν).