Χάθηκε το τόπι με την ΑΕΚάρα του Χιμένεθ

Τρελαίνει κόσμο η ΑΕΚ του Χιμένεθ. Παίζοντας ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου, βάζοντας – μόνο – έξι γκολ στην άμοιρη Βέροια σε ένα 45λεπτο και πηγαίνοντας στο ρελαντί ως το φινάλε. Η «κιτρινόμαυρη αρμάδα», σε μια ακόμα πιο πλήρη εμφάνιση από εκείνη κόντρα στον Λεβαδειακό, έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές, θαυμαστή επιθετική λειτουργία και δαγκάνες στην άμυνα. Οι περισσότεροι από 10.000 Ενωσίτες που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ χάρηκαν ποδόσφαιρο με την ψυχή τους και χειροκρότησαν όρθιοι τον Μανόλο και τα παιδιά του.

Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική, έπιασε από τον λαιμό τη Βέροια από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Ο Χιμένεθ εκμεταλλεύθηκε τις πολλές και καλές επιλογές που έχει στο ρόστερ και εμφάνισε μια ομάδα σε διάταξη 4-2-3-1, με τον Πέκχαρτ στην κορυφή της επίθεσης και τον Αραούχο να παίζει λίγα μέτρα πιο πίσω, ως δεύτερος επιθετικός. Οι δύο τους, μαζί με τους Λάζαρο και Μάνταλο (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Βέροιας και κάθε φορά που ακουμπούσαν την μπάλα…μύριζε γκολ.

Η ΑΕΚ ήλεγχε απόλυτα τη μεσαία γραμμή με τον Γιόχανσον να κόβει και να ράβει, ο Αϊντάρεβιτς συνέβαλε στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τα πάντα γίνονταν εύκολα. Η Ενωση είχε εξαιρετική ανάπτυξη τόσο από τον άξονα, όσο και από τα άκρα και το πρώτο γκολ ήταν θέμα χρόνου. Το πέτυχε από νωρίς, με ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ του Λάζαρου και έπειτα η Βέροια κατέρρευσε και δεν προέβαλε πλέον καμία αντίδραση. Η μία φάση διαδέχονταν την άλλη και λίγο μετά, ο Λαμπρόπουλος σκόραρε ξανά.

Ο κόσμος χειροκροτούσε όρθιος την «κιτρινόμαυρη» επέλαση, ειδικά όταν σφραγίστηκε με το υπέροχο τρίτο τέρμα, δημιουργία Πέκχαρτ και τελείωμα Μάνταλου. Ανήμπορη να κάνει το παραμικρό η Βέροια, είχε και αυτογκόλ με τον Τόμας, πριν ολοκληρώσει ένα μαγικό ημίχρονο ο Βράνιες έπειτα από ασίστ πάρε βάλε του Μάνταλου. Ο Χιμένεθ απολάμβανε από τον πάγκο και χειροκροτούσε τις ενέργειες των παικτών του.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων. Ο κόσμος έσπρωχνε από την κερκίδα και οι ευκαιρίες δημιουργούνταν και πάλι με χαρακτηριστική ευκολία. Ο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να δώσει και χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου, τον Βραζιλιάνο Βινίσιους που μπήκε στο γήπεδο λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οσο περνούσε η ώρα, ήταν επόμενο πως ο ρυθμός του αγώνα θα έπεφτε. Ο Χιμένεθ προσπάθησε να τονώσει την ΑΕΚ με την είσοδο του Πατίτο, που μαζί με τον Βινίσιους δημιούργησαν κάποια ρήγματα από την αριστερή πλευρά. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» αποδείχθηκαν αρκετά επιπόλαιοι σε αρκετές φάσεις και έτσι το σκορ έμεινε μόνο στα επίπεδα που είχαν διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο, μέχρι να έρθει στο φινάλε ο Πατίτο που έστρωσε στον Λάζαρο και εκείνος έκανε το τελικό 6-0.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος (54’ Κολοβέτσιος), Ντίντακ (54’ Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (68’ Ροντρίγκες), Μάνταλος, Πέκχαρτ

Βέροια (Α. Τερζής, 4-2-3-1): Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί (46’ Ασίγκμπα), Μελίσσης, Αντονιάν (71’ Σισοκό), Τόμας, Μπαλάφας, Κάλβο, Αρτσε (58’ Στόϊτσεφ), Σαρπόνγκ, Καπετάνος