Champions League: Η Ατλέτικο... άντεξε στο «Άνφιλντ» και πήρε... καρυδάτη πρόκριση στους «8»

Η Ατλέτικο Μαδρίτης άντεξε στον… κατήφορο στην κανονική διάρκεια του αγώνα και «χτύπησε» στην παράταση, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Στα 90 λεπτά του ματς, η Λίβερπουλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και με γκολ του Βαϊνάλντουμ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κλοπ πίεσε πολύ για το δεύτερο τέρμα, αλλά ήταν άστοχη και έχασε πολλές ευκαιρίες.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Φιρμίνο να πετυχαίνει γκολ στο 94′ και να δίνει σκορ πρόκρισης στην Λίβερπουλ.

Ωστόσο, η Ατλέτικο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με 2/2 σουτ-γκολ του Γιορέντε, έκανε το 2-2 και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση.

Ο Μοράτα στις καθυστερήσεις της παράτασης έβαλε το κερασάκι στη τούρτα και έστειλε την περσινή κάτοχο… σπίτι της.