«Άστραψε και βρόντηξε» στον τελικό (VIDEO)

20 χρόνια συμπληρώνονται από την επική εμφάνιση της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος το 1996. Στις 15 Μαΐου εκείνης της χρονιάς ο «Δικέφαλος» αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Αθηνών επικράτησε με το εμφατικό 7-1 και πανηγύρισε τη 10η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος της ιστορίας του. Να σημειώσουμε ότι για να φτάσει στον τελικό η «Ένωση» απέκλεισε στη φάση των «16» τον Ολυμπιακό (3-1, 1-1) και στα προημιτελικά τον Παναθηναϊκό (3-1, 2-2).

Από την αρχή του ματς η ΑΕΚ έδειξε πως θα έχει εύκολο ρόλο μετατρέποντάς το σε παράσταση για έναν ρόλο. Μόλις στο 11’ ο Μπατίστα άνοιξε το σκορ και λίγα λεπτά αργότερα (22’) ο Τσιάρτας έκανε το 2-0. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 34’ ο Μπατίστα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας το 3-0.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό με τον Τσιάρτα στο 48’ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 60’ ο Κετσπάγια πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 5-0, ενώ νωρίτερα ο Μπατίστα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα. Στο 76’ ο Τσιάρτας με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε χατ τρικ με τον Μπάρνιακ δύο λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής για τον Απόλλωνα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κωστής στο 89’ διαμορφώνοντας το τελικό 7-1.