Αρνείται να χάσει

Στο ξεκίνημα της σεζόν, ακόμα και στα κακά παιχνίδια της ΑΕΚ, στα βασικά χαρακτηριστικά της ομάδας περιλαμβάνεται η σοβαρότητα, η συνοχή και η ισορροπία μέσα στο γήπεδο. Στοιχεία που δεν υπήρχαν στη σημερινή φιλική αναμέτρηση με τον Ατρόμητο στα Σπάτα, με αποτέλεσμα η Ενωση να δεχθεί για πρώτη φορά τρία γκολ και να κινδυνεύσει με ήττα. Ωστόσο, βγάζοντας αποθέματα και αρνούμενη να χάσει ακόμα και σε φιλικό, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπόσα και να αναδειχθεί ισόπαλη με 3-3.

Ειδικά στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ είχε αρκετά κενά και πολλές βεβιασμένες προσπάθειες, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Περιστερίου να σκοράρει όσες φορές δεν το είχε κάνει σε όλα τα ματς του πρωταθλήματος. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, πως όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Επειτα από ένα στείρο και ανιαρό πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό και τα γκολ έπεφταν βροχή με έξι τέρματα συνολικά να κρίνουν τη συνάντηση. Η ΑΕΚ επέμεινε και κυνήγησε το ματς ως το φινάλε, καταφέρνοντας τουλάχιστον να μην ηττηθεί.

Ο Δέλλας έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ μέχρι τώρα. Στο ξεκίνημα του ματς είχε τους Κορδέρο και Σιμόες αμυντικούς χαφ, δεκάρι τον Μπουονανότε και τους Ανάκογλου και Γροντή στα δύο άκρα της επίθεσης. Η Ενωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, διέθετε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν έβγαλε φάσεις για τον Κρισάντους που βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από δυνατό σουτ του Μπρίτο. Ο Κορδέρο κέρδισε πέναλτι και ο Μπουονανότε απάντησε άμεσα, αλλά πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν οι «κιτρινόμαυροι», ο Ατρόμητος σκόραρε ξανά με τον Μαρσελίνιο. Και λίγο μετά, με τη δεξιά πλευρά της ΑΕΚ να μπάζει, ήρθε και το τρίτο γκολ από τον Κούρο.

Η ΑΕΚ βρήκε γρήγορα γκολ με ατομική προσπάθεια του φορμαρισμένου Μπαρμπόσα. Λίγα λεπτά έπειτα, ο Πορτογάλος έδειξε τον δρόμο και για την ισοφάριση. Σε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι και στην επιστροφή, ο Κολοβέτσιος από κοντά με πλασέ ισοφάρισε σε 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1, Α’ Ημίχρονο): Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Αρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης Κορδέρο, Σιμόες, Ανάκογλου, Γροντής, Μπουονανότε, Κρισάντους
ΑΕΚ (Β’ Ημίχρονο): Βούρας, Βασιλαντωνόπουλος (61’ Γκάλο), Αρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης (61’ Πεταυράκης), Κορδέρο (61’ Γιόχανσον), Ανδρεόπουλος, Ανάκογλου, Γροντής (61’ Μπαρμπόσα), Μπουονανότε (68’ Φαγέ), Κρισάντους.
Ατρόμητος (Μ. Γρηγορίου, 4-3-3, Α’ Ημίχρονο): Θεοδωράκης, Μπ. Στόιτσεφ, Θεολόγου, Μπιτόλο Κοντοές, Γοδόι, Μπάλλας, Μ. Στόιτσεφ, Ούμπιδες, Μπρίτο, Λε Ταλέκ
Ατρόμητος (Μ. Γρηγορίου, 4-3-3, Β’ Ημίχρονο): Θεοδωράκης, Μπ. Στόιτσεφ, Θεολόγου, Κούρος, Κιβρακίδης, Ουσέρο, Μπάλλας, Μ. Στόιτσεφ, Ούμπιδες, Μαρσελίνιο, Λε Ταλέκ (75’ (Ναπολεόνι), Μπρίτο (74’ Μπαστάκος).

Διαιτητής ήταν ο Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Δημόπουλο (Δυτικής Αττικής), Φαρμάκη (Δυτικής Αττικής) και 4ο τον Γκάμαρη (Αθηνών).