Άρης-Βόλος 4-0: Τεσσάρα στο... ρελαντί

Ο Άρης επικράτησε του Βόλου με 4-0 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 40 ημέρες. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Μπράουν Ιντέγε, Μπρούνο Γκάμα.

Η ειδοποιός διαφορά του Άρη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν η αποτελεσματικότητα σε επίπεδο τελικής προσπάθειας κι αυτό αποδείχθηκε μέσα από το εμφατικό 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κίτρινοι» ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, δεν έδωσαν δικαιώματα σε ανασταλτικό παιχνίδι χάρη στην πολύ καλή απόδοση (κυρίως) του Μάρτιν Τόνσο και δευτερευόντως του Λούκας Σάσα, ενώ ο Λίντσεϊ Ροζ ο οποίος επιστρατεύτηκε για να καλύψει το κενό στη δεξιά πλευρά της άμυνας, δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

Κυρίως όμως, μετά το δεκάλεπτο ο Άρης είχε ταχύτητα, ενέργεια και τελική πάσα. Η αρχή έγινε στο 12ο λεπτό όπου ο Γιάννης Φετφατζίδης (μετά από εξαιρετική μπαλιά από τον Μπρούνο Γκάμα) σέρβιρε στον Μπράουν Ιντέγε ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Νιγηριανός σημείωσε… σεντερφορίσιο γκολ καθώς μετά από την εξαιρετική πάσα του Ντάνι Λάρσον «έσκαψε» την μπάλα για το 2-0. Ο Άρης βρήκε και τρίτο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 30ο λεπτό το οποίο προήλθε από ανατροπή του Πορτογάλου από τον Ντεντάκη εντός της περιοχής.

«Άφαντος» ο Βόλος

Οι Θεσσαλοί έλαμψαν δια της απουσίας τους καθώς ήταν αρνητικοί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ανασταλτικά τόσο η αμυντική γραμμή (με εξαίρεση τον Φεράρι) όσο και οι αμυντικοί χαφ έκαναν κακό πρώτο ημίχρονο, ενώ δημιουργικά ο Βόλος χαρακτηρίστηκε από επιπολαιότητα και με εξαίρεση μια κεφαλιά του Τσίκα (στο 34ο λεπτό) δεν είχε κάτι να επιδείξει. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 3-0 καθώς σε δύο περιπτώσεις οι Γκαραβέλης, Φεράρι απομάκρυναν προ των Ιντέγε και Λάρσον, αντίστοιχα.

Ίδιο σκηνικό και η αναγκαστική αλλαγή του Ιντέγε

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης είχε σπουδαία ευκαιρία για ένα τέταρτο γκολ καθώς μετά από μια ακόμη τελική πάσα ο του Γιάννη Φετφατζίδη, ο Μπρούνο Γκάμα σούταρε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Βόλου. Στο 56’ ο Μίκαελ Ένινγκ υποχρεώθηκε στην πρώτη αλλαγή του καθώς ο Μπράουν Ιντέγε αποχώρησε τραυματίας, αντικαταστάθηκε από τον Νίκολας Μαρτίνες κι αυτή η αλλαγή διαφοροποίησε και το σχήμα του Άρη.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει, απείλησε με δύο σουτ (εκτός περιοχής) του Λίντσεϊ Ροζ για να φτάσουμε στη φάση του 61ου λεπτού. Ο Λάρσον κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, τσίμπησε την μπάλα προ του Γκαραβέλη, σέρβιρε στον Μπρούνο Γκάμα και ο Πορτογάλος με δυνατή εκτέλεση έστειλε την μπάλα στην εσωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και στα δίχτυα (4-0).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο στο τελευταίο 20πτο, απείλησαν με δύο μακρινά σουτ, αλλά οι κλασικές ευκαιρίες ήταν και πάλι αυτές του Άρη. Αρχικά μ’ ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα εντός της περιοχής όπου η Μπάλα χτύπησε στα σώματα και στο 78ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Φετφατζίδη όπου ο Γκαραβέλης απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ (66’ Μπα), Δεληζήσης, Κόρχουτ, Τόνσο, Λούκας Σάσα (66’ Μπακούτσης), Μπρούνο Γκάμα, Λάρσον, Φετφατζίδης, Ιντέγε (56’ Μαρτίνες)

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσίκα (74’ Μήτογλου), Διαμαντής, Μαξ Αουγκούστο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ (68’ Κυζιρίδης), Τόρες (66’ Λύρατζης), Τσαούσης, Μάντζης