Νίκες για Απόλλωνα, Ερμιονίδα και Αχαρναϊκό

Διαβάστε τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της 14ης αγωνιστικής στον όμιλο της ΑΕΚ

apollon smyrnis alimosΜε εκτός έδρας νίκες των Απόλλωνα Σμύρνης, Ερμιονίδας και Αχαρναϊκού άνοιξε η αυλαία της 14η αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Football League.

Συγκεκριμένα ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε με «διπλό» από την έδρα του Φωστήρα, επικρατώντας με 2-0 και σκόρερς τους Βάντερσον και Καραδέμητρο.

Στην Κρήτη η Ερμιονίδα έκανε επιβλητικό πέρασμα απ’ τα Χανιά με σκορ 1-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Παβίσεβιτς στο 18ο λεπτό και διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Βλαχόπουλο λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Αλέκου μείωσε στο 52ο λεπτό για τα Χανιά και το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ξανά ο Παβίσεβιτς στο 68′.

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ο Αχαρναϊκός επικράτησε με σκορ 4-2 της Επισκοπής. Ο Δουμάνης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενος μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Καλογερόπουλο να ισοφαρίζει 18 λεπτά αργότερα. Ο Γέσιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αχαρναϊκό στο 59′ και στο 75′ ο Ταμπάκης έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους. Στο 83ο λεπτό ο Γέσιτς έκανε το 4-1 για την ομάδα του και το τελικό 4-2 διαμόρφωσε λίγο πριν το φινάλε ο Δρακάκης.