Αποκλείστηκε το Ιράν του Μασούντ

Δεν κατάφερε το Ιράν του Σοτζέι Μασούντ να προκριθεί στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, παρά την ισοπαλία που πήρε κόντρα στην Πορτογαλία (1-1). Το συγκρότημα του Κάρλος Κεϊρόζ, είδε τους Ίβηρες να μπαίνουν μπροστά στο σκορ στο 45′ με απίστευτο τέρμα του Κουαρέσμα, ο οποίος με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι του Μπεϊρανβάντ. Ο Ρονάλντο έχασε πέναλτι στην επανάληψη για να καθαρίσει το ματς και τελικά η Πορτογαλία το… πλήρωσε στις καθυστερήσεις, αφού το πέναλτι του Ανσαριφάρντ στέρησε από την ομάδα του Φερνάντο Σάντος την πρωτιά στον όμιλο.

Ο μέσος της ΑΕΚ, Σοτζέι Μασούντ, δεν χρησιμοποιήθηκε στον τελευταίο αγώνα των Ιρανών στο Παγκόσμιο Κύπελλο, από τον Κάρλος Κεϊρόζ. Η Πορτογαλία τερμάτισε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει στα νοκ-άουτ την Ουρουγουάη.

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Πουλαριγκάντζι, Ραζαέιαν, Χατζισαφί (56′ Μοχαμαντί), Εμπραχίμι, Αμίρι, Εζατολάχι (76′ Ανσαριφάρντ), Ταρεμί, Αζμούν, Γιαχανμπάκς (70′ Γκόντος).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Φόντε, Σοάρες, Γκερέιρο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα, Ζοάο Μάριο (84′ Μουτίνιο), Κουαρέσμα (70′ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (96′ Γκουέντες).