Απίστευτο κι όμως αληθινό: Η Λέστερ ισοπέδωσε 9-0 την Σαουθάμπτον (VIDEO)

Η Λέστερ δεν είχε νικήσει ποτέ μέρα Παρασκευή αλλά την πρώτη νίκη θα τη θυμάται καθώς το 0-9 στην Σαουθάμπτον είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος!

Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της Λέστερ, η μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα της Σαουθάμπτον, το μεγαλύτερο διπλό στην κατηγορία γενικά, για 2η φορά ever δύο παίκτες κάνουν χατ-τρικ. Ιστορικά ρεκόρ σημειώθηκαν από την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερ, που ταπείνωσε με σκληρό τόπο την Σαουθάμπτον στην έδρα της και με αγώνα περισσότερο πέρασε πάνω από την Σίτι και το -5 από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ. Από το 10′ έπαιζαν με δέκα παίκτες οι Αγιοι, των οποίων αρκετοί οι οπαδοί, όπως ήταν λογικό, δεν πρόλαβαν να δουν όλα τα γκολ καθώς είχαν αποχωρήσει.

Στο 10′ ο Τσίλγουελ άνοιξε τον χορό των γκολ με πλασέ σε κενό τέρμα και στιγμές αργότερα ο Μπερτράντ έβαλε λιθαράκι στον ιστορικό διασυρμό καθώς με δολοφονικό μαρκάρισμα πήγε να κόψει την καριέρα του Αγιόθε Πέρεθ και είδε απευθείας κόκκινη. Στο 17′ μέσα από την περιοχή ο Τιέλεμανς έκανε το 0-2, στο 19′ ο Πέρεθ ολοκλήρωσε από κοντά το tiki-taka των φιλοξενούμενων για το 0-3 και στο 39′ ξανά ο Ισπανός από το δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Τσίλγουελ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 0-5 και το έκανε ο Βάρντι στο 45′ αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο και τινάζοντας τα δίχτυα από το πέναλτι.

Στην επανάληψη, η Λέστερ δεν πάτησε φρένο και έγραψε ένα ρεκόρ που δύσκολα θα σπάσει στο μέλλον. Στο 57′ ο Αγιόθε Πέρεθ έφτασε στο χατ-τρικ φεύγοντας στην πλάτη και σκοράροντας με το αριστερό (0-6) και στο επόμενο λεπτό ο Βάρντι με κεφαλιά ύστερα από δεύτερη σέντρα-ασίστ του Τσίλγουελ ανέβασε το σκορ στο 0-7. Τα πράγματα δυστυχώς για την Σαουθάμπτον έγιναν χειρότερα στα τελευταία λεπτά καθώς στο 85′ με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ ο Μάντισον πέτυχε το 0-8 για να γράψει στο 94′ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος το 0-9 ο Βάρντι φτάνοντας και αυτός στο χατ-τρικ.