Ανύπαρκτη η Κράσνονταρ, μπαίνει Champions League ο Ολυμπιακός

Μια… ανάσα από τους ομίλους του Champions League βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 4-0 επί της ανύπαρκτης Κράσνονταρ. Οι Ρώσοι δεν… κατέβηκαν ποτέ στο “Γ. Καραϊσκάκης” και μοιραία γνώρισαν την καταδικαστική ήττα στο Φάληρο.

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση μισής ώρας με ωραίο σουτ του Γκερέρο, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Ραντζέλοβιτς (78′, 85′) τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Οι Ρώσοι κατέρρευσαν και δέχθηκαν και τέταρτο τέρμα από τον Ποντένσε στο 89′.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Ομάρ, Μεριά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (90+3’ Τοροσίδης), Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (87’ Καμαρά), Γκερέρο

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Φιόλουσαν, Σπάιτς, Ραμίρες, Πετρόφ, Καμπελά (26’ Όλσον), Βιλένα, Καμπόλοβ, Βάντερσον, Ναμλί (69’ Σουλεϊμάνοβ), Μπεργκ (69’ Ιγκνάτιεβ).

Στα άλλα ματς της ημέρας, σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που νίκησε με 2-0 τη Ρόζενμποργκ στο “Μάξιμιρ”, με γκολ των Πέτκοβιτς (8′ πεν.) και Ορσιτς (28′), αλλά και ο Ερυθρός Αστέρας που πήρε το 2-2 από τη Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία. Οι Σέρβοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 7ο λεπτό με γκολ του Ασάλε, για να γυρίσουν το ματς με τέρματα των Ντεγκενέκ (18′) και Ματέο Γκαρσία (46′). Μάλιστα, ο πρώην παίκτης του Αρη συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ. Ο Οαρό ισοφάρισε με πέναλτι (μέσω VAR) για τους Ελβετούς σε 2-2 στο 76′.