Ανέβηκε στην Championship η Τσάρλτον

Επιστροφή στην Championship μετά από τρία χρόνια για την Τσάρλτον.

Με γκολ του Πάτρικ Μπάουερ στο 94’, η Τσάρλτον νίκησε στον τελικό του “Γουέμπλει” τη Σάντερλαντ με 2-1 και προβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της χώρας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Σάντερλαντ προηγήθηκε ανέλπιστα και… γρήγορα καθώς το δυνατό γύρισμα του Ναμπι Σαρ για τον Ντίλον Φίλιπς κατέληξε στα δίχτυα της Τσάρλτον, παρά την… αγωνιώδη προσπάθεια του τερματοφύλακα να προλάβει την μπάλα, μόλις στο 5’…

Ωστόσο, η ομάδα του Λι Μπόγερ εξισορρόπησε την κατάσταση και ισοφάρισε όταν ο Λιλ Τέιλορ έκανε μια χαμηλή σέντρα για τον Μπεν Πούρινγκτον, που σκόραρε στο δεύτερο δοκάρι, στο 35ο λεπτό του σημερινού τελικού.

Ο αγώνας έδειχνε να οδηγείται στην παράταση, μετά από ένα δεύτερο ημίχρονο χωρίς αξιόλογες φάσεις και ευκαιρίες για γκολ. Όμως, ένα γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι της εστίας της Σάντερλαντ, στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στον Μπάουερ τη δυνατότητα για δύο προσπάθειες και στην Τσάρλτον το «εισιτήριο» της ανόδου!

Η ήττα για την ομάδα του αγγλικού Βορρά, που υποβιβάστηκε σε κάθε μια από τις δύο τελευταίες σεζόν, σημαίνει ότι θα μείνουν για δεύτερη σερί χρονιά στην League One. Ενώ ήταν και η δεύτερη ήττα της Σάντερλαντ σε τελικό στο «Γουέμπλεϊ», μέσα σε διάστημα 56 ημερών.94′