Ξέσπασε και... ξεμούδιασε -Εντυπωσιακό 1-4 της ΑΕΚ στα Τρίκαλα

Η ΑΕΚ ήθελε απλά να ξεμουδιάσει στα Τρίκαλα, αλλά το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο! Ετσι, κέρδισε μέσα στα Τρίκαλα με 1-4 την τοπική ομάδα με επιθετικό ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο. Η Ενωση κέρδισε μέσα στα Τρίκαλα την τοπική ομάδα με σκόρερ τους Γιακουμάκη (2′), Λόπες (9′), Γαλανόπουλο (12′) και Κλωναρίδη (26′), ενώ για τους Θεσσαλούς σκόραρε ο Συμελίδης (15′).

Ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕΚ έκανε ο Γιάννης Γιαννιώτας, ενώ έπαιξαν μετά από καιρό οι Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, Ερικ Μοράν και Ροντρίγκο Γκάλο. Πλέον, η ΑΕΚ επικεντρώνεται στο επόμενο επίσημο ματς απέναντι στον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ στις 15 Σεπτεμβρίου.

Η ΑΕΚ δεν πήγε στα Τρίκαλα για να κάνει αγγαρεία. Παρότι φιλικό ματς, οι κιτρινόμαυροι «φόρτσαραν» ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και πήραν μια άνετη νίκη με 4-1. Μάλιστα όλα τα γκολ, μπήκαν στο πρώτο 25άλεπτο. Βεβαίως αυτό που έχει σημασία για τον Μαρίνο Ουζουνίδη, δεν είναι το σκορ. Το έλεγε και από τα φιλικά του καλοκαιριού. Ο τεχνικός της ΑΕΚ είχε τα μάτια του καρφωμένα στον Τσιγκρίνσκι και τον Γκάλο, που επέστρεψαν από τραυματισμό και ξεκινησαν στη βασική ενδεκάδα, στον Αιντάρεβιτς και τον Μοράν που πήραν ξανά χρόνο συμμετοχής καθώς πλέον υπολογίζονται, αλλά και στον Γιαννιώτα που έκανε ντεμπούτο και έπαιξε περίπου για 30 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πολύ καλή εικόνα. Κυρίως διότι είχε κέφια στην επίθεση.

Με τον Κλωναρίδη και τον Γιακουμάκη να βγάζουν φάσεις στην επίθεση και τον Γαλανόπουλο μαζί με τον Άλεφ να κάνουν ότι θέλουν στη μεσαία γραμμή. Η ΑΕΚ το σκορ το άνοιξε μόλις στο 2’ με προβολή του Γιακουμάκη και έκανε το 2-0 στο 9’ με ένα δυνατό σουτ του Λόπες. Με δυνατό σουτ έκανε το 3-0 στο 12’ ο Γαλανόπουλος. Κάπου εκεί η ΑΕΚ έδειξε κάποια σημάδια χαλάρωσης και δέχθηκε γκολ με τον Συμελίδη στο 15’. Όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ έβαλε και πάλι μπροστά τις μηχανές. Πέτυχε γκολ με τον Κλωναρίδη στο 26’ μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Γαλανόπουλου, ενώ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία στο 24’ με τον Γιακουμάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουζουνίδης έκανε πολλές αλλαγές και ανακάτεψε την τράπουλα. Και η ΑΕΚ έχασε τον ρυθμό της. Ενώ ο Γιαννιώτας μπήκε κεφάτος, αλλά έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο για να ενσωματωθεί με την ομάδα.

ΑΟ Τρίκαλα: Ταΐρης, Πάνος, Γκόλιας (80΄Νιάρος), Γκότοβος, Πατσατζόγλου (75΄Συριόπουλος), Τσιάρας (68΄Γκατζολάρι), Τσιμίκας (80΄Ηλιάδης), Γιουκαρής (75΄Τριανταφυλλάκος), Ρούνει (69΄Σταματάκος), Συμελίδης (63΄Μακρίδης), Ράντι (87΄Αλμπάνης)

ΑΕΚ: Τσιντώτας (60΄Γιαννίκογλου), Λόπεζ (46΄Γιαννούτσος),Γκάλο (60΄Λαμπρόπουλος) , Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι (46΄Σβάρνας), Αιντάρεβιτς (60΄Γιαννώτας), Κλωναρίδης (60΄Πόνσε), Γαλανόπουλος (46΄Μοράν), Γιούσης, Άλεφ, Γιακουμάκης (70΄Σιμόες)