Βρήκε ξανά το μέταλλο της η ΑΕΚ, πέρασε με μαγκιά από την Ξάνθη

Η ΑΕΚ πήρε φόρα και δεν σταματά πουθενά. Μπορεί να έγιναν πολλά στη διάρκεια της σεζόν, αλλά αυτή η ομάδα δεν ξέχασε την μπάλα. Στην Ξάνθη, τσίτωσε από το γκολ που πέτυχε η τοπική ομάδα και στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε το μέταλλο της. Με πάθος και μαγκιά, η Ενωση πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την Ξάνθη και συνέχισε το σερί νικών που χτίζει και θα φτάσει ως το φινάλε της περιόδου.

Επειτα από μια εβδομάδα όπου η ΑΕΚ είχε το εμφατικό 4-0 επί του Παναιτωλικού και την εξασφάλιση της πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου με το 2-0 επί της Λαμίας, ο Χιμένεθ αποφάσισε να «φρεσκάρει» την ομάδα. Πέραν του Κρίστισιτς που είχε μείνει από χθες στην Αθήνα, εκτός αποστολής τέθηκε και ο Μπακάκης, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Μπάρκας, Λιβάγια, Σιμόες και Τσόσιτς. Συνολικά, έξι αλλαγές σε σχέση με το σχήμα του τελευταίου ματς.

Με διάταξη 4-2-3-1, η ΑΕΚ θέλησε να ανοίξει την κλειστή άμυνα της Ξάνθης και να βρει το γρήγορο γκολ που θα έκανε εύκολο το πέρασμα από εκεί. Είχε σε εξαιρετική μέρα τους δύο ακραίους επιθετικούς και από εκεί ξεκινούσαν όλες οι καλές φάσεις. Ωστόσο, αν και η Ενωση προκαλούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της Ξάνθης, το γκολ δεν ήρθε και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βγουν από το καβούκι τους.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο υψηλό ρυθμό πίεσης και σε μία από τις ελάχιστες φορές που η Ξάνθη πάτησε στην περιοχή του Τσιντώτα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κάστρο νίκησε κατά κράτος το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Το γκολ φάνηκε να αφυπνίζει τους «κιτρινόμαυρους» που κέρδισαν μέτρα μέσα στο γήπεδο και με συνεχείς κινήσεις από τα άκρα, προκαλούσαν προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Αυτό που έλειπε ξανά, ήταν το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να φτάσει στην ισοφάριση πριν πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν καθολική στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ξάνθη δεν μπορούσε ούτε να περάσει τη μεσαία γραμμή, έχοντας στήσει ταμπούρι γύρω από την περιοχή του Ζίβκοβιτς. Ο Χιμένεθ έριξε πρώτα στο παιχνίδι τον Λιβάγια και έπειτα τον Μπογέ, προκειμένου να κάνει πιο επιθετική και ουσιαστική την Ενωση.

Οσα δεν πέτυχε η ΑΕΚ μέσα από κανονική ροή αγώνα, ήρθε (ξανά) από στατική φάση, (ξανά) με τον Μάριο Οικονόμου. Η Ξάνθη δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο διεθνής στόπερ σκόραρε για δεύτερη στη σειρά αγωνιστική. Και πάνω που οι ακρίτες έχασαν το προβάδισμα, έχασαν τα αυγά και τα καλάθια.

Ο Γκάλο σέρβιρε από δεξιά, ο Πόνσε έκανε σεντεφορίσια κίνηση που έδειξε πόσο σπουδαίος παίκτης είναι και μέσα σε τρία λεπτά, η ΑΕΚ έκανε την απόλυτη ανατροπή στο ματς. Εξίσου σημαντικό, πως δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα στην αναμενόμενη αντίδραση της Ξάνθης και μάλιστα – με τους κενούς χώρους που υπήρχαν – είχε φάσεις για να κλειδώσει τη νίκη. Αυτό ήρθε τελικά στις καθυστερήσεις, με τον Μπογέ να παίρνει την ασίστ του Λιβάγια και σε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς να κάνει το 3-1.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλεφ, Γαλανόπουλος (79’ Σιμόες), Κλωναρίδης (55’ Λιβάγια), Μάνταλος, Αλμπάνης (66’ Μπογέ), Πόνσε

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς, 4-2-3-1): Ζίβκοβιτς, Αμορίμ (78’ Μπρίτο), Κασάδο, Καμαρά (74’ Μελιόπουλος), Αλμέϊδα, Κοβάσεβιτς, Λισγάρας, Ντίρεσταμ, Κάστρο, Γέντρισεκ (58’ Καντά), Μπαριέντος

Ο Διαμαντόπουλος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Γκάλο (27’), Μάνταλο (60’), Λιβάγια (86’), Μπογέ (90’), Γέντρισεκ (58’), Μπαριέντος (90’+)