Τεράστια νίκη της Εθνικής Νέων μέσα στην Αγγλία - Ασίστ ο Μπότος

Τεράστια νίκη μέσα στην Αγγλία πέτυχε η Εθνική Νέων (2-1), με τον Φοίβο Μπότο να είναι εκ των πρωταγωνιστών του θριάμβου!

Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ (αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς) έδωσε την ασίστ στον Διαμάντη για το 2-0 στο 69ο λεπτό για το 2-0 της Εθνικής, με το οποίο σφράγισε τη νίκη. Οι μικροί του Γιάννη Γκούμα είχαν προηγηθεί με γκολ του Λιάβα στο 34ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μελιόπουλου, ενώ οι Αγγλοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις (91′) με πέναλτι του Γκιμπς-Γουάιτ.

Λίγα λεπτά νωρίτερα (77′), ο Νικοπολίδης απέκρουσε πέναλτι του Γκιμπς-Γουάιτ, κρατώντας όρθια την «γαλανόλευκη». Με αυτή τη νίκη, η Εθνική Νέων ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου της Elite Round, όντας πια το φαβορί για πρόκριση στο EURO 2019 που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στην Αρμενία!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους διεθνείς να πανηγυρίζουν τη σπουδαία επιτυχία και πλέον θέλουν τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Τσεχία την Τρίτη (26/03), ώστε να προκριθεί σε κάθε περίπτωση στα τελικά του EURO της Αρμενίας!

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Λύρατζης, Διαμάντης, Μιχαηλίδης, Αντζουλάς, Λιάβας (64’ Βιταλιώτης), Τσιγγάρας, Μπότος, Μελιόπουλος, Σέχου (53’ Τσαούσης), Εμαννουηλίδης

ΑΓΓΛΙΑ: Μπούρσικ, Λάμπτεϊ, Γκουέχι, Πάντσο, Σεσενιό, Γκάλαχαερ, Γκιμπς-Γουάιτ, Πόβεντα, Γκόμες, Άπια, Γουόκερ