Τα 14 γκολ που έχει δεχθεί ο ΠΑΟΚ: Που «πονά», που πρέπει να χτυπήσει η ΑΕΚ (VIDEO)

Το κυριακάτικο παιχνίδι (19:30) της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ πλησιάζει και άπαντες έχουν την προσοχή στραμμένη εκεί.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα προέρχεται από την πρώτη απώλεια (2-2 εντός με Άρη) στο πρωτάθλημα και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +1 από την Ένωση. Ο μεγάλος στόχος του Champions League, έμεινε και πάλι… άπιαστο όνειρο, μένοντας εκτός με μία ισοπαλία (2-2 εντός) και μία ήττα (3-2 εκτός) από τον Άγιαξ.

Η μεγάλη αποτυχία ήταν ο απρόσμενος αποκλεισμός από το Europa League, καθώς δεν κατάφερε να περάσει την αδύναμη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Αυτό που πληγώνει και πληρώνει μέχρι στιγμής το συγκρότημα του Φερέιρα είναι η κακή αμυντική λειτουργία, αφού έχει δεχτεί γκολ και στα οκτώ επίσημα φετινά ματς. Μέχρι στιγμής μετράει 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, έχοντας ρεκόρ γκολ 16-14.

Αναλυτικά τα 14 φετινά γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ

Στο ματς με τον Άγιαξ έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με φάουλ του Ζιγιέχ, έπειτα από αδράνεια στην άμυνα. Στη συνέχεια κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά στο 57′ ο Χούντελααρ σκόραρε, εκμεταλλευόμενος το κάκιστο διώξιμο του Βαρέλα.

Στο Άμστερνταμ, δέχθηκε δύο γκολ από τον Τάντιτς με πέναλτι (το 1ο και το 3ο) και ενδιάμεσα ο Ταλιαφίκο, σκόραρε με κεφαλιά, μετά από κακή τοποθέτηση της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ.

Στη Σλοβακία, ουσιαστικά «αυτοκτόνησε» και δέχθηκε το… μοιραίο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά από βολέ του αντίπαλου κίπερ, η άμυνα του ΠΑΟΚ «κόλλησε», ο Πασχαλάκης άργησε να βγει και από την κόντρα επωφελήθηκε ο φορ της Σλόβαν και σκόραρε από κοντά.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έφαγε τέρμα ξανά στις καθυστερήσεις, το παιχνίδι ωστόσο είχε ήδη κριθεί. Ο Γκόμεζ με ωραίο μακρινό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στον επαναληπτικό με τη Σλόβαν έψαχνε καθαρή νίκη, μετά την ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κρατήσει το… μηδέν. Στο πρώτο μέρος έμεινε πίσω στο σκορ με τρομερό μακρινό σουτ και παρότι στην επανάληψη κατάφερε να κάνει άμεσα την ολική ανατροπή, στο 61′ δέχθηκε και το δεύτερο που έμελλε να είναι το καταδικαστικό. Η ομάδα του Φερέιρα αδράνησε ξανά μετά από εκτέλεση κόρνερ και από κοντά ο αντίπαλος σκόραρε.

Στη 2η αγωνιστική της Super League υποδέχθηκε τον Πανιώνιο και για ακόμα μία αγωνιστική αγχώθηκε αρκετά να πάρει το τρίποντο. Παρότι προηγήθηκε νωρίς, στο 57′ οι «κυανέρυθροι» έφεραν το ματς στα ίσια. Στη φάση αυτή, ο Πανιώνιος έφυγε στην αντεπίθεση και μετά από γέμισμα στην περιοχή, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ δεν έδιωξαν σωστά και ο Τσιλούλης νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο ματς του Περιστερίου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με 2-0, αλλά σε λίγα λεπτά κατάφερε να χάσει το προβάδισμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, υπήρξε ασυνεννοησία μεταξύ (Βαρέλα-Μάτος-Πασχαλάκη) στη σέντρα του Μανούσου και ο Βέλλιος με κοντινή κεφαλιά μείωσε. Νωρίς στην επανάληψη, ο Βέλλιος εξέθεσε το αμυντικό δίδυμο του «δικεφάλου» του Βορρά και με προσωπική ενέργεια έκανε το 2-2 με ωραία προβολή.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, μπήκε νωθρά και μόλις στο 4ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ. Ο Ιντέγε ξεχάστηκε από τον Βαρέλα και με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Λίγο πριν το τέλος και κόντρα στη ροή δέχθηκε αντεπίθεση από τον Άρη και ο Ματίγια με «ξερό» σουτ από τη γωνία της περιοχής έκανε το 1-2, με τον Πασχαλάκη να φέρει μεγάλη ευθύνη.

Το «μαύρο» κουτί -Που πονά ο ΠΑΟΚ

Συμπερασματικά, η μεγαλύτερη «πληγή» μέχρι στιγμής για τον ΠΑΟΚ είναι ότι δέχεται γκολ σε κάθε παιχνίδι και μάλιστα με κάθε τρόπο. Αν εξαιρέσουμε τα πέναλτι στο Άμστερνταμ, το συγκρότημα του Φερέιρα παρουσιάζει σοβαρές αδυναμίες στο κέντρο της άμυνας, στις στατικές φάσεις (κόρνερ), ενώ έχει δεχθεί αρκετά γκολ και με σουτ εκτός περιοχής.

Και όλα τα παραπάνω είναι ένα καλό… στοιχείο για το scouting της ΑΕΚ για το μεγάλο ματς της Κυριακής στο ΟΑΚΑ!