Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του ματς με Πανιώνιο

Η ΑΕΚ τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 παίκτες της ΑΕΚ που έπαιξαν στο ματς με τον Πανιώνιο:

Βασίλης Μπάρκας : Μπορεί το αποτέλεσμα του ματς, να μην παραπέμπει σε σούπερ εμφάνιση του τερματοφύλακα. Όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Ο Μπάρκας έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Στο 13ο λεπτό, απέκρουσε ένα απευθείας φάουλ, ενώ στο 18’ «έβγαλε» σουτ εξ επαφής. Όλα αυτά στο 0-0. Επίσης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε την πιο δύσκολη από τις αποκρούσεις του, σε τετ α τετ.

Μιχάλης Μπακάκης: Πολύ καλό παιχνίδι και από τον διεθνή μπακ της ΑΕΚ. Πολλές κούρσες από την πλευρά του, πολύ τρέξιμο και γενικότερα πολλή δουλειά. Στο ανασταλτικό κομμάτι καθάρισε όλες τις φάσεις. Ενώ βοήθησε πολύ και στην επιθετική λειτουργία της ομάδας.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι: Επέστρεψε στο βασικό σχήμα μετά από δυο παιχνίδια και η αλήθεια είναι πως τους έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμούς. Και υπήρχαν και φάσεις που έδειχνε να είναι βαρύς. Παρόλα αυτά έπαιζε με την εμπειρία του και φρόντιζε να κρατά σωστά την θέση του. Όμως ήταν ξεκάθαρο πως του έλειπε ο ρυθμός.

Μάριος Οικονόμου: Θετική ήταν η παρουσία του στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ. Στο ξεκίνημα του ματς μάλιστα, πρόλαβε να βάλει κόντρα σ’ ένα σουτ εξ επαφής επιθετικού του Πανιωνίου. Ενώ γενικώς έβγαινε πρώτος πάνω στην μπάλα, κέρδιζε μονομαχίες και όσες φάσεις χρειάστηκε, τις καθάρισε.

Νίκλας Χουλτ: Πολύ διάθεση και από τον Σουηδό αριστερό μπακ. Παρόλο που δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έδειχνε να μην πατάει καλά. Όσο περνούσε η ώρα έβρισκε αγωνιστικό ρυθμό. Και στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά, βοήθησε αρκετά με τα ανεβάσματα του από την αριστερή πλευρά της ΑΕΚ.

Κώστας Γαλανόπουλος: Πολλή δουλειά έβγαλε και ο νεαρός χαφ στη μεσαία γραμμή. Μόνο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού έχασε κάποιες μονομαχίες. Όμως στη συνέχεια έκανε πολύ σωστά την δουλειά του. Τόσο και κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι, όσο και όταν χρειάστηκε να συμβάλλει στην καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Στο μεγαλύτερο διάστημα από τον χρόνο που αγωνίστηκε, ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ. Μάλιστα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έκανε σούπερ ματς. Κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή, έκλεβε μπάλες, ανέβασε την ομάδα όπως θα έπρεπε και έσπαγε σωστά την μπάλα. Και βρέθηκε ακόμα και σε φάσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να καταφέρει να τελειώσει φάσεις. Όμως γενικώς έκανε πολύ καλό παιχνίδι, παρόλο που άρχισε να ξεμένει από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέτρος Μάνταλος: Στο πρώτο ημίχρονο η αλήθεια είναι πως δεν ήταν πολύ καλός. Παρόλο που είχε πολύ κέφι, παρόλο που ήταν πολύ κινητικός και ζητούσε μπάλες. Δεν του έβγαιναν οι φάσεις. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε ψηλά το τέμπο στο παιχνίδι του, έπαιρνε πολλές πρωτοβουλίες και τελικά δικαιώθηκε πετυχαίνοντας, έστω και με καραμπόλα, το πέμπτο γκολ της.

Νέλσον Ολιβέιρα: Το έψαχνε καιρό αυτό το χατ τρικ ο Πορτογάλος φορ. Δεν το κατάφερε με τον Ατρόμητο, το πέτυχε χθες. Και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Ήταν μέσα σ’ όλες τις φάσεις. Το πρώτο γκολ ήταν αποκλειστικά δική του ενέργεια, όπως και το πέναλτι με το οποίο ολοκλήρωσε το χατ τρικ, το κέρδισε ο ίδιος. Επίσης του ακυρώθηκε ένα γκολ ως οριακό οφσαιντ. Ενώ έχασε και μια εξαιρετικά ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ.

Ντάνι Βέρντε: Έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα της ΑΕΚ. Καλύτερο ακόμα και από εκείνο απέναντι στον Παναθηναϊκό. Άλλωστε αυτή την φορά συνδυάστηκε με το πρώτο του κιτρινόμαυρο γκολ, το οποίο μάλιστα ήταν και πανέμορφο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Όμως γενικώς ο Βέρντε είχε εξαιρετική εικόνα. Πολλές προσπάθειες από την πλευρά του και πολύ ενέργεια στο παιχνίδι του και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλές προσπάθειες.

Μάρκο Λιβάγια: Δεν ήταν από τα παιχνίδια που πήγαν καλά στον Κροάτη επιθετικό, παρόλο που είχε διάθεση. Ξεκίνησε με μια μαγική ντρίμπλα και μια χαμένη ευκαιρία. Αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα. Συμμετείχε στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ, αλλά όχι με πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς: Ήταν η πρώτη επιλογή του Κωστένογλου από τον πάγκο. Και ήταν μια εξαιρετική επιλογή. Ο Σαμπανάτζοβιτς έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Με την μπάλα στα πόδια του έκανε σωστά πράγματα, δεν δίσταζε να πάρει πρωτοβουλίες, ενώ έβγαλε και εξαιρετική παράλληλη σέντρα, στο χαμένο εξ επαφής γκολ του Αλμπάνη.

Χρήστος Αλμπάνης: Μπήκε με κέφι στο ματς, πήρε πρωτοβουλίες με την μπάλα στα πόδια του. Όμως το γκολ που έχασε είναι απ’ αυτά που δεν χάνονται. Εξ επαφής και σε άδειο τέρμα. Παρόλα αυτά, στο διάστημα που έπαιξε, έβγαλε ενέργεια.

Γιώργος Γιακουμάκης: Αντικατέστησε τον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης. Γέμισε την αντίπαλη περιοχή και αν δεν έβαζε το πόδι του ο Αλμπάνης να πετάξει την μπάλα άουτ, θα την έσπρωχνε προς τα δίχτυα.