Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του ματς με Λαμία

Εικόνες από το ΑΕΚ-Λαμία

Στο μικροσκόπιο του «Enwsi.gr» οι 14 κιτρινόμαυροι που έπαιξαν στο ματς της ΑΕΚ με την Λαμία:

Βασίλης Μπάρκας: Δουλειά είχε ελάχιστη, καθώς η επιθετική παρουσία της Λαμίας ήταν από αναιμική ως ανύπαρκτη. Σχεδόν η μοναδική του συμμετοχή στο ματς, ήταν η διαχείριση φάσεων, σε επιστροφή της μπάλας από τους αμυντικούς. Σ’ αυτές τις φάσεις πάντως, ήταν σωστός, καθώς έκανε καλή διαχείριση με την μπάλα στα πόδια του.

Μιχάλης Μπακάκης: Σχεδόν αψεγάδιαστα έκανε και πάλι την δουλειά του στο δεξί άκρο της άμυνας της ΑΕΚ. Χωρίς κανένα πρόβλημα στα αμυντικά του καθήκοντα και μάλιστα με μία καίρια επέμβαση σε κάθε ημίχρονο, με τάκλιν σωτήριο έξω από την περιοχή. Επίσης έκανε πολλά ανεβάσματα από την πλευρά του και βοήθησε και αυτός στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ.

Όγκνιεν Βράνιες: Αυτή την φορά δεν χρειάστηκε να διακριθεί στα αμυντικά του καθήκοντα, καθώς είχε ένα σχετικά εύκολο έργο, κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες από τους αντιπάλους του. Την… διαφορά ο Βόσνιος στόπερ στο ματς, την έκανε στην επιρροή του στην επιθετική λειτουργία. Πέτυχε ένα γκολ με προβολή από στατική φάση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι από στατική φάση, έχασε με κεφαλιά μια ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Μάριος Οικονόμου: Ένα σχετικά εύκολο απόγευμα πέρασε και ο έτερος κεντρικός αμυντικός. Δεν είχε κανένα ζήτημα και αυτός να κερδίσει τις μάχες. Κρατούσε σωστά την θέση του. Ενώ με την μπάλα στα πόδια του, προσπαθούσε να βοηθήσει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Σε γενικές γραμμές όμως, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να καθαρίσει όλες τις φάσεις στα αμυντικά του καθήκοντα.

Έλντερ Λόπες: Από τους κορυφαίους παίκτες της ΑΕΚ στο ματς και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πορτογάλος είχε μεγάλα κέφια και πήρε πολλές πρωτοβουλίες από την πλευρά του. Έκανε πολλά ανεβάσματα, είχε εξαιρετική συνεργασία και με τον Αλμπάνη αλλά και κάποιες φορές με τον Λιβάγια. Ενώ δοκίμασε δυο φορές και ο ίδιος να απειλήσει με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της Λαμίας.

Αντρε Σιμόες: Συνέχισε με… φόρα από την εντυπωσιακή εμφάνιση που έκανε πριν από δυο εβδομάδες στην Τρίπολη. Ο Πορτογάλος χαφ πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του στο χθεσινό ματς. Και τις περισσότερες εξ αυτών άνοιγε πολύ σωστά τις επιθέσεις της ΑΕΚ. Επίσης ήταν σταθερός και σωστός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Όμως το πιο σημαντικό ήταν η επιρροή που είχε στην διαδικασία ανάπτυξης του παιχνιδιού της ομάδας.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Επέστρεψε και ο Σέρβος χαφ στην βασική ενδεκάδα. Και έδειξε πως έχει πιάσει τόπο η δουλειά που έχει κάνει όλο το προηγούμενο διάστημα με τον Κωστένογλου. Ο Κρίστιστιτς ήταν και πολύ κεφάτος και με ανεβασμένη ψυχολογία αλλά και με δυνάμεις και ουσιαστική συνεισφορά στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Βοήθησε περισσότερο στο ανασταλτικό κομμάτι στη μεσαία γραμμή της ομάδας. Και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο έκανε μια καίρια επέμβαση, σταματώντας την τελευταία στιγμή αιφνιδιασμό της Λαμίας.

Μάρκο Λιβάγια: Ο κορυφαίος ξανά. Στον διαφορετικό σχηματισμό που εφάρμοσε ο Κωστένογλου, ο Κροάτης φορ είχε έναν σύνθετο και ελεύθερο ρόλο. Η κίνηση του Λιβάγια ήταν σ’ όλο το… μήκος του γηπέδου, έξω από την αντίπαλη περιοχή. Με πολλή διάθεση, ο Κροάτης πήρε και πάλι πάνω του πολλές προσωπικές ενέργειες. Και μπορεί χθες να μην πέτυχε γκολ ο ίδιος, όμως ήταν ο πιο καθοριστικός παίκτης, στο αποτέλεσμα. Από δική του ενέργεια ήρθε το αυτογκολ στο 1-0 και από δική του εκτέλεση στατικής φάσης, ήρθε το γκολ του Βράνιες. Γενικώς χθες ο Λιβάγια, ανέβαλε για πρώτη φορά και σχεδόν όλες τις στατικές φάσεις.

Χρήστος Αλμπάνης: Ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα και στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Ήταν πολύ κινητικός και πήρε πολλές πρωτοβουλίες από την πλευρά του. Με την μπάλα στα πόδια έκανε ορισμένες πολύ καλές προσωπικές ενέργειες. Και είχε και καλή συνεργασία με τον Λόπες από την αριστερή πλευρά της ΑΕΚ. Προσπάθησε και δυο φορές να εκτελέσει, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Φρανσίσκο Ζεράλδες: Επέστρεψε ο Πορτογάλος χαφ στην βασική ενδεκάδα, αλλά αυτή την φορά πήρε ρόλο στο δεξί άκρο της επίθεσης στο 4-2-3-1. Ξεκίνησε το παιχνίδι λίγο μουδιασμένα, μέχρι να βρει τα πατήματα του. Όσο όμως περνούσε η ώρα, γινόταν όλο και πιο κινητικός και έμπαινε και περισσότερο στην εξίσωση του παιχνιδιού. Έβγαλε διάθεση στο παιχνίδι του, προσπάθησε να πάρει και κάποιες πρωτοβουλίες για να βοηθήσει την επιθετική λειτουργία και από τα πόδια του ξεκίνησε και το πρώτο γκολ της ΑΕΚ.

Γιώργος Γιακουμάκης: Πήρε για πρώτη φορά φέτος θέση βασικού στην κορυφή της επίθεσης. Και έκανε ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι, καθώς τον κατάλαβε για τα καλά η αντίπαλη άμυνα. Ο Γιακουμάκης κυνήγησε όλες τις φάσεις, είχε μια εκτέλεση με κεφαλιά που απέκρουσε ο Βελίδης και ένα σουτ που κόντραρε σε τάκλιν αμυντικού. Δεν σταμάτησε λεπτό να πρεσάρει, ούτε σταμάτησε λεπτό να βοηθά συνολικά στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ.

Βίκτωρ Κλωναρίδης: Ήταν η πρώτη κίνηση του Κωστένογλου από τον πάγκο. Πήρε την θέση του Χρήστου Αλμπάνη. Προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες από την πλευρά του. Βρέθηκε μια φορά σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το τελείωμα που έκανε δεν ήταν καλό και το εξουδετέρωσε εύκολα ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

Ντανιέλε Βέρντε: Ο Ιταλός εξτρέμ ήταν η δεύτερη αλλαγή και μπήκε κεφάτος μέσα στο γήπεδο. Πήρε προσπάθειες πάνω του και σε μια εξ αυτών λίγο έλλειψε να σκοράρει, όμως το σουτ που έπιασε έξω από την περιοχή, το εξουδετέρωσε ο Βελλίδης.

Κώστας Γαλανόπουλος: Η 3η κίνηση του Κωστένογλου από τον πάγκο. Ο νεαρός χαφ μπήκε στο γήπεδο για να δώσει φρέσκα πόδια και πνοή κυρίως στη μεσαία γραμμή. Και ο Γαλανόπουλος τα έκανε και τα δυο.