Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του ματς με Ατρόμητο

Εικόνες από το ΑΕΚ-Ατρόμητος

Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του παιχνιδιού με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ

Βασίλης Μπάρκας : Δεν ήταν σε καλό απόγευμα. Μπορεί και στα δυο γκολ να φαίνεται πως δεν έχει και πολλά περιθώρια να κάνει τις αποκρούσεις. Ωστόσο θα μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση και στην κεφαλιά του Ρισβάνη στο πρώτο γκολ, αλλά και στο πλασέ του Κουλούρη στο δεύτερο. Άλλωστε ήταν και οι μοναδικές φάσεις που χρειάστηκε να αντιδράσει μέσα στο ματς.

Μιχάλης Μπακάκης: Ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ, όσο έμεινε στο γήπεδο. Και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, πήρε πολλές πρωτοβουλίες με ανεβάσματα από την πλευρά του και δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα του Ατρόμητου. Πέρασε σωστές μπαλιές στην αντίπαλη περιοχή, ενώ είχε και δοκάρι.

Βασίλης Λαμπρόπουλος: Ήταν σταθερός και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, με κανέναν από τους αντιπάλους τους. Σωστές θέσεις, γρήγορες αντιδράσεις και με επικράτηση στις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες. Και κυρίως με ελάχιστα λάθη μέσα στο ματς.

Ούρος Τσόσιτς : Ήταν πολύ κακός, κυρίως διότι δεν έδειχνε να είναι συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Έχασε πολλές προσωπικές μονομαχίες, ενώ ήταν βιαστικός με την μπάλα στα πόδια του. Και έκανε λάθη. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα καθοριστικό τάκλιν πάνω στον Κουλούρη. Όμως αυτή η φάση βγήκε από δικό του λάθος και δική του λάθος εκτίμηση στην φάση

Νίκλας Χουλτ: Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και όσο είχε δυνάμεις, ήταν καλός. Με σωστά ανεβάσματα από την πλευρά του και καλές προσωπικές ενέργειες. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Πάντως είχε και πάσα. Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα, έδειχνε να βγάζει κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Κάτι που στοίχισε στο φινάλε του παιχνιδιού.

Αντρέ Σιμόες :  Βοήθησε μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Και έβγαλε δουλειά στο κέντρο. Δεν έγινε το ίδιο στο δεύτερο μέρος. Αφενός διότι όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις. Και αφετέρου διότι δεν μπορούσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα, ώστε να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα στα μεσαία γραμμή.

Άλεφ Ντος Σάντος : Στο διάστημα που αγωνίστηκε και κυρίως όσο είχε δυνάμεις, ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου. Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά, ήταν ο παίκτης που άπλωνε σωστά το παιχνίδι της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή και που βοηθούσε πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας. Με σωστές επιλογές με την μπάλα στα πόδια, άνοιγε την επίθεση της ΑΕΚ. Ενώ ήταν και πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Πέτρος Μάνταλος: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κινητικός σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον φορ. Ενώ είναι μέσα σχεδόν σ’ όλες τις φάσεις που κάνει η ΑΕΚ. Έχει και το δοκάρι μ’ ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε εξίσου καλή εμφάνιση και είχε περισσότερα λάθη. Ωστόσο ήταν αυτός που έβγαλε την σέντρα για το δοκάρι του Μπακασέτα.

Λούκας Μπογέ: Δεν ήταν και στην καλύτερη μέρα του ο Αργεντινός επιθετικός. Έπαιξε ως αριστερό εξτρέμ, αλλά δεν του βγήκαν πράγματα. Τις περισσότερες φορές ήταν κλεισμένος ανάμεσα σε δυο και τρεις αντιπάλους. Και όσες πρωτοβουλίες πήρε με την μπάλα στα πόδια του, δεν κατάφερε να τις ολοκληρώσει σωστά.

Τάσος Μπακασέτας: Επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα μετά από περίπου δυο εβδομάδες. Και ήταν ξεκάθαρο πως του έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός. Στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες, αλλά δεν του βγήκαν. Ακόμα και τα σουτ που δοκίμασε, βρήκαν πάνω σε αμυντικούς. Στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε να παίξει ακόμα και ως δεύτερος αμυντικός χαφ, όταν η ΑΕΚ έψαχνε για το γκολ.

Μάρκο Λιβάγια: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός. Από τους καλύτερους της ΑΕΚ. Κινητικός πολύ, κρατούσε σωστά την μπάλα και την έσπαγε ακόμα πιο σωστά για να μπορέσει να βγάλει την ομάδα στην επίθεση. Ήταν νικητής στις περισσότερες μονομαχίες που έδωσε με τους αντιπάλους, ενώ έφαγε και πολύ «ξύλο». Όμως το γεγονός αυτό, του έβγαλε νευρικότητα στο δεύτερο ημίχρονο. Μια νευρικότητα που τον επηρέασε και του χάλασε το μυαλό και την συγκέντρωση. Γι αυτό και στο δεύτερο δεν φάνηκε καθόλου.

Έκι Πόνσε; Ήταν η πρώτη κίνηση του Ουζουνίδη από τον πάγκο. Και η αλήθεια είναι πως δεν φάνηκε καθόλου, καθώς φαινόταν πως ήταν κουρασμένος. Δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά, καθώς δεν μπήκε μέσα σε καμία φάση. Ενώ έχασε και τον Ρισβάνη τον οποίο ήταν «χρεωμένος» στην στατική φάση του πρώτου γκολ του Ατρομήτου.

Ροντρίγκο Γκάλο: Μπήκε στην θέση του Μπακάκη για να μπορέσει να δώσει ακόμα μεγαλύτερη επιθετικότητα στην ΑΕΚ από την δεξιά πλευρά. Όμως δεν βοήθησε και αυτός καθόλου. Ούτε μια προσπάθεια δεν ολοκλήρωσε από την πλευρά του, ενώ δεν του βγήκαν ούτε καν τα στημένα.

Γιάννης Γιαννιώτας: Η τρίτη αλλαγή του Ουζουνίδη. Και πάλι δεν κατάφερε να φανεί και να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα. Το μόνο θετικό που έκανε, εκτός από ένα σουτ άουτ, ήταν πως όταν ο Ατρόμητος έκανε το 0-1 και όλοι πάγωσαν, εκείνος πήρε την μπάλα και έτρεξε στο κέντρο του γηπέδου για να γίνει γρήγορα η σέντρα.