Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του Άμστερνταμ

Εικόνες από το Αγιαξ-ΑΕΚ

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 κιτρινόμαυροι του παιχνιδιού με τον Άγιαξ

Βασίλης Μπάρκας :Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ δέχθηκε τρια γκολ, δεν ήταν απ’ αυτούς που φέρουν μερίδιο ευθύνης. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν θεατής του παιχνιδιού. Χρειάστηκε μόνο να επέμβει σ’ ένα άψυχο σουτ και τέσσερις σέντρες. Στο δεύτερο ημίχρονο κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουσε σε τετ α τετ του Ταλιαφίκο. Και από τα τρια γκολ, δύσκολα μπορεί να του καταλογιστεί σε κάποιο ευθύνη. Εξαίρεση ίσως το τρίτο για μια διαφορετική διαχείριση.

Μιχάλης Μπακάκης: Χρειάστηκε να παίξει σε έναν περίεργο και ιδιαίτερο ρόλο. Περίπου ως δεξί εξτρέμ έπαιξε στο μεγάλο διάστημα που αγωνίστηκε. Και προσπάθησε να ανταποκριθεί . Είχε σωστές αμυντικές αντιδράσεις και προσπάθησε και όσες φορές βρήκε την ευκαιρία, να βγάλει την μπάλα σωστά στην επίθεση από την πλευρά του. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε από το γήπεδο σχετικά νωρίς, για να μπει καθαρόαιμος εξτρέμ.

Ούρος Τσόσιτς: Το πάλεψε πολύ ο Σέρβος στόπερ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο… λύγισε. Έπαιξε ως δεξί στόπερ που έβγαινε και ως δεξί εξτρέμ στο πρώτο ημίχρονο. Έδωσε πολλές μάχες από την πλευρά του. Και στις περισσότερες βγήκε κερδισμένος στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο έδειξε να έχει προβλήματα. Ειδικά όταν πλέον ήταν καθαρό δεξί μπακ στο 4-2-3-1.  Ξόδεψε πολύ ενέργεια και κουράστηκε νωρίς.

Βασίλης Λαμπρόπουλος: Από τους παίκτες που το πάλεψαν πολύ και που χρειάστηκε να δώσουν πολλές μάχες. Για ακόμα μια φορά είχε κάποιες καίριες επεμβάσεις στο παιχνίδι. Ειδικά σε μια γρήγορη αντεπίθεση του Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο, πρόλαβε να βάλει το πόδι του την τελευταία στιγμή, πριν η μπάλα φτάσει στον Χούντελαρ. Σ’ αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έχασε μονομαχίες από τους αντιπάλους του. Ήταν βιαστικός με την μπάλα στα πόδια.

Μάριος Οικονόμου: Συνολικά ήταν ίσως ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ, παρόλο που έκανε και αυτός τα λάθη του. Είχε πολύ καλό πρώτο μέρος. Απόλυτος κυρίαρχος στον αέρα και σταθερός και σωστός όταν χρειαζόταν να κερδίσει φάσεις χαμηλά. Ενώ με την μπάλα στα πόδια του ήταν ψύχραιμος και την έβγαζε σωστά από την περιοχή.  Και στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι και αυτός έχασε μάχες, ήταν απ’ αυτούς που προσπάθησαν να κρατήσουν την ΑΕΚ αμυντικά.

Νίκλας Χούλτ: Στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε καλά.Αμυντικά ήταν πολύ σταθερός. Και δεν δίστασε να δοκιμάσει να κάνει ανεβάσματα από την πλευρά του για να βγάλει συνεργασίες επιθετικά με τον Μάνταλο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε όμως πολλά προβλήματα στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Ταλαιπωρήθηκε πολύ και έχασε πολλές μονομαχίες.

Κώστας Γαλανόπουλος: Στο πρώτο ημίχρονο  έδωσε πολλές μάχες και «έγραψε» και πολλά χιλιόμετρα. Έκλεινε σωστά τους χώρους, έκανε σωστές καλύψεις και ανασταλτικά ήταν σχεδόν άριστος. Όμως προσπάθησε να κρατήσει και την μπάλα και να βοηθήσει σε κυκλοφορία και ανάπτυξη του παιχνιδιού. Χωρίς ωστόσο να είναι τόσο δημιουργικός και ίσως γι αυτό βγήκε νωρίς για να μπει ο Άλεφ.

Αντρέ Σιμόες: Είχε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή και χρειάστηκε να τρέξει πολύ για να καλύψει χώρους. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αποτελεσματικός και βοήθησε και στους δυο τομείς, κυρίως στο ανασταλτικό. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά όταν βρέθηκε με παρτενέρ τον Άλεφ, είχε πολλά ζητήματα, καθώς δεν προλάβαινε καν να καλύψει τους χώρους. Αλλά ούτε και να κρατήσει την μπάλα. Και έκανε πολλά λάθη.

Πέτρος Μάνταλος: Δυο διαφορετικά πρόσωπα είχε στο παιχνίδι ο αρχηγός της ΑΕΚ. Στο πρώτο ήταν εξαιρετικός. Βοηθούσε πολύ στην ανασταλτική λειτουργία, ενώ με την μπάλα στα πόδια του, ανέβαζε την ομάδα και προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για απειλή στον Άγιαξ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και αυτός «χάθηκε» μαζί με την υπόλοιπη ομάδα. Με εξαίρεση ένα κλέψιμο και μια κατά μέτωπο επίθεση που σταμάτησε με φάουλ, αλλά και σ’ αυτό άργησε να δώσει πάσα, δεν βοήθησε.

Εκι Πόνσε: Άλλος παίκτης ήταν ανάμεσα στα δυο ημίχρονα. Στο πρώτο ταλαιπώρησε πολύ την άμυνα του Άγιαξ. Κέρδισε μάχες, είχε ευκαιρία να σκοράρει όταν τον πρόλαβε ο Ντε Γιόνγκ και κρατούσε όσο έπρεπε την μπάλα για να ανεβάσει την ΑΕΚ. Στο δεύτερο όμως, σχεδόν εξαφανίστηκε από το γήπεδο.

Βίκτωρ Κλωναρίδης: Δεν ήταν από τα καλά του βράδια γενικώς. Τον άλλαξε πολλές φορές πλευρές ο Ουζουνίδης, αλλά όσες προσπάθειες και αν πήρε πάνω του, δεν του βγήκαν. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Το τρέξιμο στον ανοικτό χώρο.

Άλεφ: Ήταν η πρώτη κίνηση του Ουζουνίδη από τον πάγκο. Μπήκε στην θέση του Γαλανόπουλου, αλλά αντί να βελτιώσει την κατάσταση στον άξονα, την έκανε χειρότερη. Δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την ομάδα.

Γιάννης Γιαννιώτας: Μπήκε στο γήπεδο για να μπορέσει να κάνει πιο επιθετική την ομάδα. Ωστόσο έδειξε πως ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό και δεν έχει φτάσει στο 100% της ετοιμότητας του. Πήρε μια – δυο προσπάθειες πάνω του, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Γιώργος Γιακουμάκης: Όταν μπήκε στο γήπεδο, όλα είχαν τελειώσει καθώς το ματς ήταν ήδη 2-0 και οι συμπαίκτες του κουρασμένοι. Ακόμα και οι μάχες που έδωσε και κέρδισε με του στόπερ του Άγιαξ, ήταν χωρίς αντίκρισμα.