Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του Αγρινίου

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 κιτρινόμαυροι του παιχνιδιού με τον Παναιτωλικό

Βασίλης Μπάρκας: Ούτε και αυτή την φορά χρειάστηκε να κάνει κάποια πολύ μεγάλη απόκρουση, καθώς ο Παναιτωλικός επί της ουσίας δεν έκανε καμία καθαρή ευκαιρία. Παρόλα αυτά, τις περισσότερες από τις φάσεις που χρειάστηκε να διαχειριστεί, τις διαχειρίστηκε σωστά και σταθερά. Ειδικά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν συνεχή γεμίσματα στην περιοχή του. Μοναδικό ζήτημα, τα δυο λάθη που έκανε με την μπάλα στα πόδια.

Παουλίνιο: Πολύ καλό ματς από τον Πορτογάλο ακραίο μπακ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλώνισε από την δεξιά πλευρά της ΑΕΚ. Πήρε πολλές πρωτοβουλίες έκανε πολλά ανεβάσματα και κυρίως έκανε πολύ καλά γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή. Από δική του σέντρα μάλιστα, ήρθε και η κεφαλιά στο δοκάρι από τον Λιβάγια.  Πάντως στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποια προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι.

Μιχάλης Μπακάκης: Έπαιξε ως αριστερός στόπερ στην τριάδα της άμυνας. Χρησιμοποίησε και πάλι πολύ την ταχύτητα του, για να μπορέσει να κλείσει χώρους και να προλάβει φάσεις. Κάτι που έκανε σχεδόν αψεγάδιαστα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε κάποιες φορές που δεν είχε σωστές επιλογές με την μπάλα στα πόδια του, αλλά και ως προς την θέση του στο κέντρο της άμυνας. Όμως και πάλι με την ταχύτητά του, προλάβαινε να διορθώσει τα οποία λάθη γινόντουσαν.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι: Με εξαίρεση ένα λάθος που έκανε στο πρώτο ημίχρονο, ο Ουκρανός στόπερ ήταν κυρίαρχος στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ. Έλεγχε τα πάντα και καθάριζε τα πάντα. Δεν είχε κανένα πρόβλημα σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Κυρίως διότι έπαιρνε πάντα σωστές θέσεις. Ενώ και με την μπάλα στα πόδια του, ήταν πολύ προσεκτικός και χωρίς βιαστικές και επιπόλαιες επιλογές.

Όγκνιεν Βράνιες: Ακόμα ένα πολύ μεστό και ουσιαστικό παιχνίδι από τον Βόσνιο κεντρικό αμυντικό. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, έκανε κάποιες λάθος εκτιμήσεις σε φάσεις. Όμως έδωσε πολύ σημαντικές βοήθειες στην δεξιά πλευρά της ΑΕΚ, εκεί που φαινόταν να υπάρχουν προβλήματα, ειδικά από το 20άλεπτο και μετά. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, έκανε ματσάρα. Ήταν παντού, έβγαινε πρώτος πάνω στην μπάλα, κέρδισε όλες τις μονομαχίες και καθάρισε όλες τις φάσεις στις οποίες είχε εμπλοκή.

Έλντερ Λόπες: Εξαιρετικό ματς και από τον Πορτογάλο ακραίο μπακ. Ενδεχομένως μάλιστα, να μπορεί κανείς να τον κατατάξει ως δεύτερο καλύτερο παίκτη της ΑΕΚ, μετά από τον τεράστιο Λιβάγια. Ο Λόπες έκανε πολλά χιλιόμετρα από την πλευρά του και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Έπαιρνε εξαιρετικές πρωτοβουλίες και δημιουργούσε συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα, από την δική του πλευρά.

Αντρέ Σιμόες: Ο Πορτογάλος χαφ είναι ξεκάθαρο πως με τον Κωστένογλου έχει ξαναβρει τον καλό αγωνιστικό του εαυτό.    Συνέχισε με ακόμα μια μεστή και πολύ ουσιαστική εμφάνιση. Έβγαλε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή, τις περισσότερες φορές με αθόρυβο τρόπο. Με εξαίρεση το δεύτερο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, σ’ όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, η παρουσία του Πορτογάλου χαφ, βοήθησε την ΑΕΚ να ελέγχει και να κυριαρχεί στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Η αλήθεια είναι πως ο Σέρβος χαφ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς. Πολύ φουριόζος και με πολύ ουσιαστικός και στο ανασταλτικό κομμάτι αλλά και στο δημιουργικό. Όμως από το 20’-25’ και μετά, άρχισε σταδιακά να χάνει και τον ρυθμό του και την συγκέντρωση του και τις σωστές του θέσεις μέσα στο γήπεδο. Έχανε μονομαχίες και έκανε και λάθη με την μπάλα στα πόδια του. Και δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Κωστένογλου.

Πέτρος Μάνταλος : Ο αρχηγός της ΑΕΚ επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα μετά από τον τραυματισμό του. Και φαινόταν πως του έλειπε ο αγωνιστικός ρυθμός. Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, βοήθησε πολύ την επιθετική λειτουργία και κυρίως βρέθηκε δυο φορές σε θέση βολής, χωρίς πάντως να μπορέσει να βρει δίχτυα. Όσο περνούσε η ώρα στο ματς όμως, φαινόταν πως δεν είχε τον αγωνιστικό ρυθμό και του έλλειπαν οι σωστές πρωτοβουλίες.

Χρήστος Αλμπάνης: Ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα, στο πλευρό του Λιβάγια. Όπως και στο παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη όταν είχε μπει στην θέση του Ολιβέιρα. Ξεκίνησε το ματς πολύ κεφάτος και με τεράστια διάθεση. Βρέθηκε στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, σε δυο φάσεις για να εκτελέσει, αλλά δεν βρήκε δίχτυα. Έτρεξε πολύ και πίεση πολύ και χαμηλά την αντίπαλη άμυνα. Άρχισε όσο περνούσε η ώρα να χάνει την ζωηράδα του. Παρόλο που δεν σταμάτησε να κυνηγάει φάσεις.

Μάρκο Λιβάγια: Ότι και να γράψει κανείς, πιθανότατα θα είναι λίγο. Είναι δύσκολο να βρεθούν λέξεις γι αυτό που κάνει φέτος ο Κροάτης φορ. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μην του βγήκαν πρωτοβουλίες και φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, πήρε την ΑΕΚ από το χεράκι και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη. Τεράστια χαμένη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής, γκολάρα με σουτ μέσα από την περιοχή, δοκάρι αφού πρώτα απέκρουσε ο τερματοφύλακας με κεφαλιά και… πάρτι στην αντίπαλη άμυνα, κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του.

Γιώργος Γιακουμάκης : Ήταν η πρώτη κίνηση του Κωστένογλου στο 0-0, προκειμένου να δώσει και φρεσκάδα αλλά και απειλή στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ. Και ο νεαρός επιθετικός βοήθησε σημαντικά σ’ όλα τα κομμάτια. Μπορεί ο ίδιος να μην βρήκε χώρο να εκτελέσει, όμως έπαιρνε παίκτες πάνω του, πρέσαρε χαμηλά στην αντίπαλη άμυνα, ενώ ακόμα και στην ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ βοήθησε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Κώστας Γαλανόπουλος : Ήταν η δεύτερη κίνηση του Κωστένογλου και αυτή που χρειαζόταν, προκειμένου η ομάδα να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Γαλανόπούλος έδωσε και τρεξίματα και πάθος και σωστές αμυντικές προσπάθειες, στην λειτουργία της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή. Ενώ είχε και ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

Νίκλας Χουλτ: Η τρίτη και τελευταία κίνηση του Κωστένογλου από τον πάγκο. Σωστή και αυτή, καθώς ο Χουλτ μπήκε στο αριστερό άκρο της άμυνας και όλα όσα πρόλαβε να κάνει στο ανασταλτικό κομμάτι, βοήθησαν ώστε να μην κινδυνέψει καθόλου η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.