Στέρεψε επιθετικά και δημιουργικά η ΑΕΚ

Κύπελλο ή θλίψη

Είναι κοινώς αποδεκτό πως η ΑΕΚ επί Μαρίνου Ουζουνίδη κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα και δημιουργούσε πολλές περισσότερες ευκαιρίες από ότι τώρα, με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της. Η αλλαγή στον τρόπο σκέψης, λειτουργίας και εκτέλεσης έχει «μπλοκάρει» την ΑΕΚ, η οποία έχει δει τους αριθμούς της να κάνουν θεαματικές βουτιές! Είναι χαρακτηριστικό πως οι αριθμοί στις τελικές προσπάθειες έχουν μειωθεί αισθητά και πλέον η ΑΕΚ δεν απειλεί καν μέσα από την περιοχή. Πολύ απλά διότι εκεί δε φτάνει η μπάλα!

Με Ουζουνίδη

Κόντρα στα Γιάννινα ήταν 4-0 από το ημίχρονο και οι τελικές ήταν 12-10 υπέρ της «Ένωσης», η οποία στο πρώτο μέρος έκανε πάρτι.

Κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης η ΑΕΚ έκανε 14 τελικές και επικράτησε 3-0. Δέχθηκε 5.

Κόντρα στον Πανιώνιο η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 και οι τελικές προσπάθειες ήταν 8-8

Κόντρα στον Λεβαδειακό οι τελικές ήταν 20 υπέρ και 4 κατά! Τελικό αποτέλεσμα 1-0.

Κόντρα στον ΠΑΟΚ δε ήταν 16-8 με το σκορ να μένει στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν ταμπούρι και καθυστερήσεις από τη στιγμή που έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Μέσος όρος τελικών προσπαθειών 14.

Αποτελέσματα: 4 νίκες και 1 ισοπαλία

Με Χιμένεθ

Με τον ΟΦΗ η ΑΕΚ έκανε 11 τελικές, δέχθηκε μόλις 3 και το τελικό σκορ ήταν 1-0!

Με τον Ολυμπιακό ήταν 4-1 το τελικό σκορ με τέσσερα γκολ παθητικό στο β’ μέρος και τις τελικές να είναι 9-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τον Απόλλωνα το τελικό σκορ ήταν 2-1 και οι προσπάθειες για γκολ ήταν 12-7

Με τον Άρη οι τελικές ήταν 11-6 (οι ουσιαστικές προσπάθειες ήταν μόλις 2) και το ταμπλό έγραψε ήττα με 2-0

Με τον Παναθηναϊκό τέλος ήταν 11-4 και το 0-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα.