Στα 7/11 ματς πρωταθλήματος η ΑΕΚ δέχθηκε πρώτη γκολ και... τρέχει!

Έχει επισημανθεί πολλές φορές φέτος, αλλά είναι μια σκληρή πραγματικότητα! Η άμυνα είναι η αχίλλειος πτέρνα της ΑΕΚ καθώς έχει καταφέρει σε ελάχιστα παιχνίδι να κρατήσει την εστία της ανέπαφη. Χαρακτηριστικό είναι επίσης το γεγονός πως βρίσκεται συνεχώς πίσω στο σκορ.

Για την ακρίβεια από τα 11 παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει δώσει ως τώρα, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στα επτά εξ αυτών. Απέναντι σε Ξάνθη, Αστέρα Τρίπολης, ΠΑΟΚ, Βόλο, Ολυμπιακό, Ατρόμητο και Άρη η Ένωση είδε την εστία της να παραβιάζεται πρώτη και ήταν αναγκασμένη να… τρέξει για να γυρίσει τα ματς.

Τα κατάφερε μόλις τρεις φορές. Κόντρα στον Αστέρα στη Τρίπολη για την 2η αγωνιστική που πήρε τη νίκη (3-2) στην εκπνοή με το γκολ του Σιμόες, με τον Βόλο στη Ριζούπολη που βρέθηκε να χάνει από το τακουνάκι του Τόρες και έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (3-2). Τέλος, τρίποντο πήρε και απέναντι στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ όπου ήταν πίσω στο ημίχρονο με το γκολ του Μανούσου και με τα τέρματα του Ολιβέιρα κατάφερε να νικήσει. Όλες οι ανατροπές της Ένωση πάντως, έχουν τον κοινό παρονομαστή πως έχουν το 3-2.

Όσον αφορά στους υπόλοιπους τέσσερις αγώνες, από την Ξάνθη ηττήθηκε και τον Ολυμπιακό ηττήθηκε, ενώ τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε με ΠΑΟΚ και Άρη.