Σκληρό μάθημα για την ΑΕΚ από τον Αγιαξ στην πρεμιέρα του Champions League!

Το Champions League είναι η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Παίζουν οι καλύτεροι και για να σταθείς σε αυτό το επίπεδο, πρέπει να είναι στον απόλυτο βαθμό ετοιμότητας και συγκέντρωσης. Η ΑΕΚ απέναντι στον Αγιαξ έκανε καλή εμφάνιση, αλλά στιγμιαίες αδράνειες και η αδυναμία στη μεσαία γραμμή – όπου δεν υπήρχε ο παίκτης που θα κρατούσε την μπάλα και θα άλλαζε το ρυθμό – οδήγησαν στην ήττα με 3-0. Κακό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του Champions League, που βέβαια δεν αλλάζει κάτι σε ό,τι αφορά τη στόχευση της Ενωσης στη διοργάνωση.

Ηδη, από την παραμονή του ματς είχε φανεί πως ο Ουζουνίδης σκεφτόταν εναλλακτικό σχέδιο για να αντιμετωπίσει μια ομάδα με τη δυναμική του Αγιαξ. Η επιλογή του ήταν τελικά η χρησιμοποίηση του Τσόσιτς, αλλά με ειδικό ρόλο στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Μπακάκης προωθήθηκε σε ρόλο δεξιού χαφ και εκείνος που «θυσιάστηκε» από την 11άδα που αναμενόταν να ξεκινήσει ήταν ο Γκάλο.

Ο Αγιαξ μπήκε φουριόζος και έκλεισε την ΑΕΚ στα καρέ της. Αν και είχαν συντριπτική υπεροχή, οι Ολλανδοί ήταν ανούσιοι. Μάλιστα, η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στην Ενωση, που στο 14′ είδε την κεφαλιά του Σιμόες έπειτα από φάουλ του Μάνταλου να περνά δίπλα από το δοκάρι. Ο Αγιαξ συνέχισε να είναι πιεστικός, φορτώνοντας κυρίως την αριστερή πλευρά με το δαιμόνιο Τάντιτς, τον Ταλιαφίκο που έπαιζε όλη την πλευρά, αλλά και τον Ζίγιεκ που πολλές φορές άλλαζε πλευρά.

Πάντως, η ΑΕΚ κρατούσε με σχετική άνεση τις επιθέσεις των Ολλανδών. Είναι χαρακτηριστικό, πως σε ολόκληρο το 45λεπτο, ο Αγιαξ δεν είχε ούτε μία τελική μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η πιο καλή στιγμή των Ολλανδών ήταν το συρτό σουτ του Ζίγιεκ στο 21′, το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Οσο περνούσε η ώρα, ειδικά μετά το 20λεπτο, η ΑΕΚ ισορροπούσε το ματς και κέρδιζε μέτρα μέσα στο γήπεδο. Αν και έλειπε ο παίκτης που θα κρατούσε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ είχε καταφέρει να ελέγξει το ρυθμό. Με τον σούπερ Πόνσε στην επίθεση να κάνει σμπαράλια την ολλανδική άμυνα, τον Κλωναρίδη να καλπάζει, η Ενωση έθετε απειλή στον Αγιαξ.

Οσα έχτισε η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο, τα πέταξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στα 50”, ο Αγιαξ κέρδισε κόρνερ, η μπάλα δεν έφυγε πειστικά από την περιοχή και ο Νέρες σέντραρε σε χώρο όπου βρίσκονταν τρεις αμαρκάριστοι παίκτες των Ολλανδών και ο Ταλιαφίκο νίκησε από κοντά τον Μπάρκα ανοίγοντας το σκορ.

Ο Τεν Χαγκ είχε μετατρέψει και αυτός το σχηματισμό του Αγιαξ σε 4-4-2, με τον Τάντιτς να είναι δίπλα στον Χούντελααρ στην κορυφή της επίθεσης και αυτό φάνηκε να μπερδεύει τους «κιτρινόμαυρους». Επειτα από το αρχικό σοκ, η ΑΕΚ πάντως κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο. Φαινόταν πως ο Αγιαξ το ήθελε, ώστε να βρίσκει κενούς χώρους.

Πάντως, τη ζημιά πήγε να την κάνει πάλι από στατική μπάλα, πάλι με τον Ταλιαφίκο στο 57′, αλλά ο Μπάρκας έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής, ίσως και της φάσης των ομίλων του Champions League. Ο Τάντιτς ήταν διαρκής πηγή κινδύνων για την ΑΕΚ, αλλά όσες φορές απαιτήθηκε η άμυνα ανταποκρίθηκε σωστά.

Το ζήτημα ήταν πως η ΑΕΚ θα μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Ουζουνίδης το επιχείρησε αρχικά με την είσοδο του Αλεφ για να γίνει πιο δημιουργικός στη μεσαία γραμμή, αλλά και τον Γιαννιώτα σε ρόλο δεξιού χαφ. Αυτό που έλειπε από τους «κιτρινόμαυρους», ήταν η σωστή πάσα για να ανοίξει την άμυνα των Ολλανδών.

Οσο περνούσε η ώρα έψαχνε τρόπο να απειλήσει και μοιραία άφηνε περισσότερους χώρους. Σε τέτοια φάση (στο 77′), ο Τάντιτς έκανε υπέροχη κίνηση από δεξιά και γύρισε στην περιοχή της ΑΕΚ, όπου ο Ντε Μπέεκ με μονοκόμματο βολέ διπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών και ουσιαστικά καθόρισε το νικητή της αναμέτρησης.

Το ματς ουσιαστικά εκεί τελείωσε. Η είσοδος του Γιακουμάκη δεν μπόρεσε να αλλάξει τίποτα και να τονώσει την επίθεση της ΑΕΚ. Στις καθυστερήσεις μάλιστα, ο Ταλιαφίκο με τυχερό γκολ, έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην ήττα της ΑΕΚ. Οι μεγάλες απουσίες των Λιβάγια και Μπακασέτα στοίχισαν στην Ενωση, που περιμένει την Μπενφίκα για να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης, 4-4-2): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Μπακάκης (70′ Γιαννιώτας), Σιμόες, Γαλανόπουλος (61′ Αλεφ), Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε (81′ Γιακουμάκης)

Αγιαξ (Τεν Χαγκ, 4-3-3): Ονανά, Μαζραουΐ, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Σένε, Έϊτινγκ, Νέρες (78′ Ντόλμπεργκ), Τάντιτς, Ζίγιεκ, Χούντελααρ (62′ Φαν Ντε Μπέεκ)

Ο Ντελ Θέρο έδωσε κίτρινη στους Αλεφ (72′), Μάνταλο (74′), Ντε Γιονγκ (74′), Ζίγιεκ (74′), Ταλιαφίκο (88′)