Πόνσε, ο εκτελεστής της μιας επαφής

Σε εκτελεστή της… μιας επαφής έχει εξελιχθεί ο Έκι Πόνσε για την ΑΕΚ. Ο Αργεντινός επιθετικός της Ένωσης σκόραρε και στο παιχνίδι του Σαββάτου των «κιτρινόμαυρων» με τον Πανιώνιο, ανοίγοντας τον δρόμο της άνετης νίκης, όπως τελικά εξελίχθηκε, κόντρα στους «κυανέρυθρους» με 4-0.

Το όμορφο τέρμα του Πόνσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το Σάββατο στο ΟΑΚΑ, ήταν καθαρά «σεντερφορίσιο» γκολ. Ένα ακόμη γκολ, το δεύτερο από τα όσα θα ακολουθήσουν. Ο Αργεντινός είχε την οξυδέρκεια να καταλάβει την εξαιρετική σκέψη του Μάνταλου στη φάση του 45ου λεπτού, αφού ο τρόπος που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά και το τελείωμα με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού ήταν εντυπωσιακά. Και ακόμα ο παίκτης δεν βρίσκεται στον απόλυτο βαθμό ετοιμότητας του σε αγωνιστικό επίπεδο, αφού μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα.

Το σίγουρο είναι ότι ο Πόνσε εξελίσσεται σε… λαχείο για την Ένωση και όλα δείχνουν πως θα κάνει τον κόσμο των «κιτρινόμαυρων» να… ξεχάσει γρήγορα τον Σέρχιο Αραούχο, με τα καθορθώματά του.