Πεντάρα η Κ19 της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο σε ματς-διαφήμιση

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ επιβλήθηκε με 5-3 επί της αντίστοιχης του Ατρομήτου στον εντός έδρας αγώνα για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να «ακυρώσει» με την παραγωγικότητά της στην επίθεση ακόμα και την προσωρινή επιστροφή του αντιπάλου στον αγώνα (2-2 από 2-0) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το σουτ του Ντόναλντ Μπογκντάνι στο 5′ και κοντινό πλασέ του Φοίβου Μπότου στο 24′ (πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ από από απόκρουση του Μανδά σε δικό του σουτ) αλλά ο Ατρόμητος εκμεταλλεύθηκε κάποιες ολιγωρίες παικτών της ΑΕΚ και έφτασε στο 2-2 με κεφαλιά του Βαγγέλη στο 37′ και σουτ του Τριμμάτη στο 44′. Ενδιάμεσα, στο 42′, ο Χριστόπουλος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η… τάξη αποκαταστάθηκε, καθώς η ΑΕΚ έφτασε σε τρία ακόμα γκολ, με τον Θέμη Πατρινό στο 62′ (από σέντρα του Κώστα Σταμούλη και πρώτο σουτ του Μπότου) και στο 71′ από συρτή σέντρα του Χριστόπουλου και ωραία κίνηση του Πατρινού στο πρώτο δοκάρι. Η ΑΕΚ έφτασε στο 5-2 με αυτογκόλ του Λώλου από εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα και ο Ατρόμητος απλά μείωσε σε 5-3 με πέναλτι του Τριμμάτη στο 88′.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: Τάφας, Σταμούλης (88′ Ποζατζίδης) Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι (50′ Τσέλιος) Μπούσης, Τάμπας, Μπότος, Καραβίδας, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Πατρινός (74′ Μάρκου)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Πολίτης, Αθανασίου, Ανδριόπουλος, Λώλος, Ξενοπανάγος (76′ Τσακίρης) Χριστόπουλος, Βιταλιώτης, Τριμμάτης, Ρούνης (46′ Κολυνιάτης) Βαγγέλης

Διαιτητής: Φωστέρης (Ανατ. Αττικής)
Βοηθοί: Γκούβας, Κακάνης (Αθηνών)