Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν τα «αετόπουλα» της ΑΕΚ- Ήττα με 3-1 από την Μπενφίκα

Εικόνες από το ΑΕΚ-Μπενφίκα (U19)

Άπαντες γνωρίζουν τη δυσκολία της διοργάνωσης. Η Κ19 της ΑΕΚ συμμετέχει για πρώτη φορά στο UEFA Youth League και σκοπός της ομάδας είναι να αποκτήσει εμπειρίες.  Μετά τη «βαριά» ήττα από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ με 6-0, το σύνολο του Γιώργου Σίμου φιλοξένησε στο γήπεδο της Ριζούπολης, άλλη μια μεγάλη ακαδημία, την Μπενφίκα και ηττήθηκε με 3-1. Οι Πορτογάλοι οι οποίοι στην πρεμιέρα, νίκησαν με 3-0 την Μπάγερν Μονάχου!

Κόντρα στην Μπενφίκα, η ΑΕΚ ήταν σαφέστατα πιο ανταγωνιστική, δημιουργώντας ωραίες επιθέσεις με κύριο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Γιούση, ο οποίος είχε και ασίστ στην αναμέτρηση, καθώς ήταν αυτός που έδωσε την πάσα στον Μπότο, με τον νεαρό να… εκτελεί τον πορτιέρε των «αετών», στο 27ο λεπτό. Τα γκολ της πορτογαλικής ομάδας σημείωσαν οι Νούνο Σάντος (2) και Εμπαλό. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων, Άγγελος Τάφας, ενώ στη Ριζούπουλη, βρέθηκε αρκετός κόσμος για να παρακολουθήσει από κοντά τις προσπάθειες των μικρών της ΑΕΚ.

«Βροχή» τα γκολ στο πρώτο μέρος

Στον αγώνα της Ριζούπολης, η Μπενφίκα  μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με στόχο το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Άγγελος Τάφας κατέβασε… ρολά σε δύο πολύ καλές ευκαιρίες των Πορτογάλων, από κοντινή απόσταση. Μετά από 3΄, όμως ήρθε το γκολ για την ομάδα του Πάιβα. Ο Νούνο Σάντος μπήκε στην «κιτρινόμαυρη» μεγάλη περιοχή και με άπιαστο σουτ στο γάμα του Τάφα, έγραψε το 1-0 για την Μπενφίκα.

Οι Πορτογάλοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 15΄ είχαν διπλό δοκάρι. Λάθος στη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ, με τον Εμπαλό στην αντεπίθεση, με όμορφο σουτ να σημαδεύει το δοκάρι του Τάφα και στη συνέχεια, στην ίδια φάση, πάλι ο ίδιος παίκτης, πέτυχε το «κιτρινόμαυρο» δοκάρι.

Στο 22ο λεπτό, τα «αετόπουλα» της ΑΕΚ με μια εξαιρετική επίθεση, έφτασαν στο γκολ με τον Γιούση, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Χριστόπουλου, αλλά το τέρμα σωστά ακυρώθηκε, καθώς ο αρχηγός Γιούσης ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 27΄, όμως η γκολάρα του Μπότου μέτρησε κανονικότατα! Ο Γιούσης έκλεψε τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή, την πέρασε στον Μπότο, ο οποίος από κοντά… εκτέλεσε τον Σέλντον για το 1-1. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ το 1-1, καθώς κόντρα στη ροή του αγώνα,  πάλι ο Νούνο Σάντος έκανε το 2-1 στο 30΄, με σουτ εντός περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια πολύ καλή φάση με τον Γιούση.

Στη συνέχεια, η Μπενφίκα ευτύχησε να βάλει και τρίτο γκολ, με τον Εμπαλό να νικάει σε τετ α τετ τον Τάφα, στο 38ο λεπτό.

Λίγες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πάιβα έχασε στην αρχή κάποιες ευκαιρίες, με τα σουτ των παικτών του, να περνούν άουτ. Στο 54ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία, με τον Γιούση να κάνει την κεφαλιά και τον Σέλτον να μπλοκάρει. Στο 62΄, ο Τάφας, με εξαιρετική απόκρουση είπε και πάλι «όχι» σε σουτ του Ζοάο Φιλίπε, ενώ λίγο αργότερα, ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ των Πορτογάλων.

Στο 70΄, ο σκόρερ, Φοίβος Μπότος αποχώρησε αναγκαστικά από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Τσέλιο να παίρνει τη θέση του.

Στο 85΄, η Κ19 της ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάρκου να σουτάρει και τον πορτιέρε της Μπενφίκα να αποκρούει. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να ηττάται με 3-1. Στο άλλο ματς του ομίλου, Μπάγερν και Άγιαξ ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

ΑΕΚ :Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης (84΄, Αρβανίτης), Μπούσης,  Ποζατζίδης, Τάμπας, Μπογκντάνι (85΄,Μπογκντάνι),  Γιούσης,  Μπότος (70΄, Τσέλιος),  Μαχαίρας (65΄, Μάρκου), Χριστόπουλος

ΜΠΕΝΦΙΚΑ :Σέλτον, Ταβάρες, Άλβαρο, Λουρέιρο (70΄, Νομπρέγκα), Βαρέλα,  Ιμπραίν (79΄, Καπιτάο),   Φιλίπε, Ολιβέιρα(70 Λόπες) , Ράμος (70΄, Σίλβα),   Σάντος (79′ Κονσεϊσάο),  Εμπαλό