Οι…Χαϊλάντερς ταιριάζουν στην ΑΕΚ (VIDEO)

Η πρωταθλήτρια Σκωτίας, Σέλτικ ή η πρωταθλήτρια Νορβηγίας, Ρόζενμποργκ, βρέθηκαν στο διάβα της ΑΕΚ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Αναμφίβολα υπολογίσιμες ομάδες, αλλά σε καμία περίπτωση φόβητρα. Αλλωστε, ειδικά με τους Σκωτσέζους, η Ενωση έχει λαμπρή παράδοση επιτυχιών.

Αρχή και κορυφή όλων, οι μαγικές αναμετρήσεις με τη Ρέιντζερς για τα προκριματικά του Champions League του 1994. Τότε που δεν το πίστευαν πολλοί, αλλά η ΑΕΚ έλιωσε τους Σκωτσέζους στο καμίνι της Νέας Φιλαδέλφειας με τα γκολ του Σαραβάκου και πήρε την τεράστια πρόκριση και με νίκη στη Γλασκώβη με 1-0 χάρη στο γκολ του Σαβέβσκι.

Η επόμενη κόντρα με σκωτσέζικη ομάδα ήταν το 2001-02 στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ κόντρα στη Χιμπέρνιαν. Εύκολη νίκη με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια με γκολ των Τσιάρτα και Νικολαϊδη, αγχωτική πρόκριση στην παράταση στη Σκωτία, όπου η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2, αλλά πέρασε στην επόμενη φάση.

Σκωτσέζοι στο δρόμο της ΑΕΚ και στην τελευταία παρουσία στους ομίλους του Champions League. Τότε ήταν η Χαρτς από το Εδιμβούργο. Η Ενωση νίκησε με 2-1 στη Σκωτία με γκολ των Καπετάνου και Λυμπερόπουλου και θριάμβευσε με 3-0 στο ΟΑΚΑ με δύο τέρματα του Σέζαρ και ένα του «Λύμπε».

Η τελευταία κόντρα με Σκωτσέζους είχε πάλι επιτυχία για την ΑΕΚ. Ηταν ο προκριματικός γύρος του Europa League την περίοδο 2010-11 και η Ενωση κλήθηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νταντί Γιουνάιτεντ. Νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Τζεμπούρ στη Σκωτία, αγχώδης πρόκριση στο άδειο…Καραϊσκάκης με ισοπαλία 1-1 και το γκολ του Ντιοπ.