Ο…Αγιος Μάρκο με τα δώρα του, οδήγησε την ΑΕΚ στο 3-1 επί του Παναιτωλικού!

Στις γιορτές, όλοι περιμένουν δώρα από τον Αγιο Βασίλη. Στην ΑΕΚ, βρήκαν τον δικό τους…Αγιο, στο πρόσωπο του Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης σταρ έγινε ο…Αγιος Μάρκο με τα δώρα και οδήγησε την Ενωση σε νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού και θετικό ξεκίνημα για τη νέα χρονιά.

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» στο πρώτο ημίχρονο, η άνοδος του Λιβάγια και οι αλλαγές των Βέρντε και Σιμόες άλλαξαν την Ενωση στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν το τρίποντο.

Στο πρώτο παιχνίδι του 2020, ο Καρέρα επιχείρησε να παρουσιάσει μια ομάδα που θα είχε επιθετικό προσανατολισμό και παράλληλα θα έκανε διαχείριση ενόψει και των δύο δύσκολων ματς που ακολουθούν σε Τρίπολη και Τούμπα. Ετσι, η Ενωση παρατάχθηκε με διάταξη 4-4-2, έχοντας Γιακουμάκη, Λιβάγια στην επίθεση, τον Σαμπανάτζοβιτς βασικό για πρώτη φορά και στα φτερά τους Ντέλετιτς, Αλμπάνη, ενώ στα άκρα της άμυνας επιλέχθηκαν οι Παουλίνιο, Χουλτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της από την αρχή, αλλά δεν υπήρχε καμία συνοχή στο παιχνίδι της. Μπορούσε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις μόνο έπειτα από κάποιες ατομικές εμπνεύσεις των Αλμπάνη και Ντέλετιτς, με τον Γιακουμάκη να «σπάει» μπάλες, αλλά να μην τροφοδοτείται και τον Λιβάγια να είναι εκτός κλίματος. Αυτός που ξεχώριζε σε αυτό το διάστημα ήταν ο μικρός «Σάμπα», που έπαιζε με το κεφάλι ψηλά, μοίραζε σωστά την μπάλα και φαινόταν να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή.

Από δική του προσπάθεια άλλωστε, έφτασε η ΑΕΚ και στο γκολ. Ο Σαμπανάτζοβιτς κινήθηκε κάθετα για να σουτάρει στην πάσα του Λιβάγια και ανατράπηκε από τον Ταχάρ στο όριο της περιοχής. Πέναλτι αδιαμφισβήτητο – σπρώξιμο πάνω στη γραμμή – που αν και καθυστέρησε χαρακτηριστικά, καταλόγισε ο Τάσης και ο Λιβάγια άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ (29’). Ωστόσο, αν και φαινόταν πως με το γκολ η ΑΕΚ θα απελευθερωθεί, περιορίστηκε ξανά σε φλύαρη υπεροχή χωρίς ουσία.

Σα να μην έφτανε αυτό, έπειτα από φάση όπου υπήρξε σειρά λαθών, ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντίας (42’). Η ψυχολογική κατάρρευση της ΑΕΚ ήταν απίστευτη. Μέσα στα επτά λεπτά που απέμειναν, οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν σχεδόν να τρέμουν μέσα στο γήπεδο και δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα. Χρειάστηκε μάλιστα σπουδαία επέμβαση του Μπάρκα στις καθυστερήσεις σε σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή, για να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Ο Καρέρα αντέδρασε άμεσα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ταυτόχρονη είσοδο των Βέρντε και Σιμόες (αντί των Ντέλετιτς, Σαμπανάτζοβιτς). Η ΑΕΚ είχε περισσότερη όρεξη, ο Λιβάγια ανέβασε ρυθμό, ο Βέρντε ήταν εξαιρετικός και με πολύ κέφι στο παιχνίδι του και άρχισε να πιέζει προς την εστία του Κνετ. Το γκολ δεν άργησε να έρθει, ξανά από τον Κροάτη επιθετικό. Αυτήν τη φορά με καρφωτή κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, έπειτα από κόρνερ του Ιταλού.

Εχοντας κινητήριους μοχλούς τους Λιβάγια, Βέρντε, αλλά και τον Σιμόες να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της και πίεζε για να φτάσει σε τρίτο γκολ που θα τέλειωνε το παιχνίδι. Ο Κνετ και το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησαν την καρφωτή κεφαλιά του Γιακουμάκη, ενώ ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού είπε «όχι» και στη μακρινή κεφαλιά του Σιμόες. Όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, αν και μετά το 70’ ο Παναιτωλικός ξεμύτισε από την περιοχή του και προκαλούσε άγχος στην ευάλωτη άμυνα της ΑΕΚ.

Ωστόσο, όλα επανήλθαν στην κανονικότητα χάρη στην κλάση του Λιβάγια. Ο Κροάτης έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια από δεξιά, ανατράπηκε καθαρά από τον Γιοβάνοβιτς και το πέναλτι – μολονότι ο Τάσης και ο βοηθός Κόλλιας που είδε τη φάση μπροστά στα μάτια του πήγαν να τρελάνουν όλο το γήπεδο – αξιοποίησε ο Βέρντε για να «κλειδώσει» τη νίκη για την Ενωση. Ο Καρέρα στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο και στον Μάνταλο και η ΑΕΚ έκανε ποδαρικό με το…δεξί για τη νέα χρονιά.

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 3-1

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας ΕΔΩ

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-4-2): Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Χουλτ, Ντέλετιτς (46’ Βέρντε), Σαμπανάτζοβιτς (46’ Σιμόες), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (84’ Μάνταλος), Λιβάγια, Γιακουμάκης

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος, 4-5-1): Κνετ, Σανιά, Λιάβας (37’ Ρόσα), Γιοβάνοβιτς, Γκαρσία, Σίεστεντ, Τζανακάκης (67’ Ντουάρτε), Τσιγγάρας, Ταχάρ, Ντίας, Μπαϊροβιτς (74’ Φυτόπουλος)

Ο Τάσης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σαμπανάτζοβιτς (40’), Ντέλετιτς (41’), Κρίστισιτς (68’), Οικονόμου (71’), Ταχάρ (29’), Κνετ (57’), Γκαρσία (65’), Ντουάρτε (69’).