«Λευκή» ισοπαλία στο ματς της ΑΕΚ Κ19 με τον Πανιώνιο

Εικόνες από το ματς της Κ19 ΑΕΚ-Πανιώνιος

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την αντίστοιχη του Πανιωνίου στον εντός έδρας αγώνα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου. Ηταν ένας αγώνας με πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν που ανέδειξε ως κορυφαίους τους δύο τερματοφύλακες. Η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κώστα Καραβίδα με δεύτερη κίτρινη στο 81′.

Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στην ΑΕΚ στο 15’ με σουτ του Κώστα Σταμούλη το οποίο απέκρουσε ο Στράτος Πασαλιμανιώτης, ο οποίος στο 18’ μπλόκαρε και ένα σουτ του Θεοδόση Μαχαίρα. Στο 45+1’ ο Γιώργος Θεοχάρης απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του σουτ του Τάσου Κουτσάκη.

Στο 56ο λεπτό μετά από σέντρα του Στέφανου Κάτσικα ο Μιχάλης Κοσίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου απάντησε με νέα μεγάλη απόκρουση. Ο Πανιώνιος απείλησε στο 62′ λεπτό με σουτ του πρώην παίκτη της ΑΕΚ Γιώργου Σταμάτη κι ο Θεοχάρης απέκρουσε για ακόμη μια φορά. Το ίδιο έγινε και στο 74’ σε σουτ του Κουτσάκη.

Οι τελευταίες μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στην ΑΕΚ. Στο 76′ ο Πασαλιμανιώτης έκανε μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Αρβανίτη μετά από φάουλ του Μαχαίρα, ενώ στο 79′ εκτέλεσε και πάλι ο Μαχαίρας για να πιάσει την κεφαλιά ο Καραβίδας και να υποχρεώσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε νέα μεγάλη επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του αμυντικού της ΑΕΚ που προαναφέραμε.

Κίτρινες κάρτες, εκτός από τις δύο του Καραβίδα, είδαν και Ρουκουνάκης, Χριστόπουλος (ΑΕΚ) Σεμερτζάκης, Κουτσάκης (Πανιώνιος)

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Καραβίδας, Αρβανίτης, Σταμούλης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (68’ Κώτσιος), Χριστόπουλος, Κορομηλάς (60’ Τσαρούχας), Μαχαίρας (84’ Τόλιος), Κοσίδης
Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Πασαλιμανιώτης, Λάμψιας (88’ Βλαχάκης), Ρέτσος, Σεμερτζάκης, Μίκο, Μπρέγκου, Μπακούλι (46’ Γρίβας), Κουτσάκης, Σταμάτης, Πίκουλας (57’ Ξυγκόρος), Μούντριχας

Διαιτητής: Δημητρακόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Ισσα (Αθηνών) Μαραθωνίτης (Αθηνών)