Ηττα (2-0) για την ΑΕΚ Κ19 από τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού σε εξ αναβολής αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο προπονητικό κέντρο «Γ. Καλαφάτης» στο Κορωπί.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μανώλης Αρβανίτης απέκρουσε πάνω στη γραμμή σουτ του Ανδρέα Αθανασακόπουλου από το ύψος του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Γιώργο Θεοχάρη εξουδετερωμένο. Ο Θεοχάρης, όμως, ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη απόκρρυση στο 21′ σε νέα προσπάθεια του Αθανασακόπουλου.

Στο 33′ ο Ηλίας Ηλιάδης εκτέλεσε φάουλ στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Δημήτρη Σερπέζη έξω από την περιοχή έφερε το 1-0.
Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 37′ με ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Θεοδόσης Μαχαίρας, αλλά η κεφαλιά του Λεωνίδα Ποζατζίδη δεν ήταν καλή και έφυγε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα δεκάλεπτο κατοχής και πίεσης, αλλά οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή στιγμή έφτασαν στο 2-0 με ατομική προσπάθεια και σουτ του Λεωνίδα Καλομοίρη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε σε μια καλή ευκαιρία στο 78′ με σουτ του Μαχαίρα κι άλλη μία στο 86′ με τον Σταμούλη που έφυγαν άουτ. Στο διάστημα αυτό έκανε δύο μεγάλες αποκρούσεις και ο Θεοχάρης από πλευράς ΑΕΚ κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλλαϊδόπουλος): Χρηστογεώργος, Βαγιανίδης (60′ Σπίνος) Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Καραγιάννης, Ηλιάδης, Σαμαράς, Σερπέζης, Σούλτσε (79′ Νιάρχος) Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (58′ Μαυρουδής)
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας (65′ Κώτσιος) Σταμούλης, Καραβίδας, Αρβανίτης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (80′ Κορομηλάς) Τόλιος (60′ Κοσίδης) Τσέλιος (66′ Τσαρούχας) Μαχαίρας, Χριστόπουλος.