Η αλλαγή του Κρίστιτσιτς -Ολα όσα έγιναν

Η ΑΕΚ «αυτοκτόνησε» στο χθεσινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο και κατάφερε να χάσει ένα ματς που κέρδιζε με 2-0 μέχρι το 67′. Μια ήττα που την έφερε στο -9 από την κορυφή.

Ποικίλες συζητήσεις και αντιδράσεις προκάλεσε η αλλαγή του Νέναντ Κρίστιτσιτς στο ημίχρονο του ντέρμπι και όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, η απουσία του από το χώρο του κέντρου προκάλεσε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της ΑΕΚ.

Ο Σέρβος μέσος της Ενωσης έκανε καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και είχε βοηθήσει αρκετά στο 0-2. Ωστόσο, δεν συνέχισε στο β’ ημίχρονο. Και στην θέση του ο Νταβίντ Σιμάο δεν μπορούσε να κάνει όλα αυτά που έπρεπε για να βοηθήσει ανασταλτικά την ΑΕΚ να κρατήσει το σκορ, την στιγμή που δεν υπήρχε και άλλος χαφ.

Ο λόγος της αλλαγής του Κρίστιτσιτς

Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας στο ΟΑΚΑ, ο Κρίστιτσιτς παραπονέθηκε για αδιαθεσία και ζαλάδες στον Νίκο Κωστένογλου («αναγκαστική αλλαγή» είπε στην συνέντευξη Τύπου ο ίδιος), με τον τεχνικό της Ένωσης να μην έχει άλλη επιλογή και να βάζει στη θέση του τον Σιμάο. Η συνέχεια γνωστή, με την Ένωση να καταρρέει σαν… τραπουλόχαρτο μετά το γκολ του Μακέντα και να γνωρίζει οδυνηρή ήττα.

Μάλιστα, έγινε αρκετή κουβέντα και στα αποδυτήρια με τις ζαλάδες του Σέρβου (του ζητήθηκε να παραμείνει στο β’ ημίχρονο λόγω της έλλειψης λύσεων), ενώ και ο Αντρέ Σιμόες μετά το ματς είπε χαρακτηριστικά «Είναι κάποιοι ποδοσφαιριστές που ξαφνικά τραυματίζονται, άλλοι αρρωσταίνουν. Δεν  ξέρω τι συμβαίνει, αλλά όλα πάνε στραβά». Για όσα ισχυρίστηκε ο Κρίστιτσιτς είχε επαφή και με τον Ιλια Ιβιτς. Και εκεί έδωσε τις εξηγήσεις του για τις ζαλάδες, με τον Σέρβο τεχνικό διευθυντή να λήγει το θέμα εκεί.