Η ΑΕΚ με ψυχή έκανε την ανατροπή με το Βόλο (3-2) και πάει Καραϊσκάκη!

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε και κέρδισε τον Βόλο με 3-2!

Είναι κάποια ματς, που φαίνεται πως είναι έτοιμα να στραβώσουν. Το άγχος έπνιγε εξ αρχής τους «κιτρινόμαυρους», τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν ο Βόλος προηγήθηκε. Εκεί όμως, φάνηκε η φανέλα και η κλάση των παικτών. Με έναν μαγικό Μάνταλο (δύο γκολ και μία ασίστ), σούπερ Λιβάγια και εξαιρετικό Ολιβέιρα, η ΑΕΚ δεν μάσησε από τις αβλεψίες του Ζαχαριάδη και του Ευαγγέλου στο VAR και πήρε τη νίκη με 3-2 επί του Βόλου, μια εβδομάδα πριν την κάθοδο στο Καραϊσκάκη.

Όπως φαινόταν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ΑΕΚ με φουλ επιθετική διάθεση. Θωράκισε τη μεσαία γραμμή με Σιμόες και Γαλανόπουλο, έβαλε Μπακάκη και Χουλτ στα άκρα της άμυνας, ενώ μεσοεπιθετικά έβαλε τους θεωρητικά καλύτερους παίκτες του. Βέρντε δεξιά, Μάνταλος αριστερά και ο Λιβάγια ως περιφερειακός φορ, λίγο πίσω από τον Ολιβέιρα. Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, αλλά δεν είχε ποικιλία στην ανάπτυξη της για να μπορεί να βρει λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα του Βόλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν κάποιες φάσεις, κυρίως με μακρινά σουτ του Βέρντε και του Μάνταλου. Αμυντικά, η ΑΕΚ φαινόταν να βρίσκεται σε ανισορροπία, όταν ο Βόλος έπαιζε με ταχύτητα στην επίθεση του. Στο 17’ ο Χουλτ πρόλαβε να σώσει την εστία της Ενωσης, αλλά στο 24’ δεν υπήρχε απάντηση στο – εκπληκτικό – τακουνάκι του Τόρες (σε φάση πάντως που ξεκινά από φάουλ του Γέντρισεκ στον Οικονόμου).

Η ΑΕΚ έδειξε σοκαρισμένη, αλλά έβγαλε αντίδραση. Μέσα από στατική φάση, με πανέξυπνη εκτέλεση του Μάνταλου και τελείωμα του Λιβάγια (31’). Η ΑΕΚ πήρε ψυχολογία, πίεσε και είχε φάσεις, με σημαντικότερη το γκολ του Λιβάγια που λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το δολοφονικό μαρκάρισμα του Μουνίθ στον Μάνταλο τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Ζαχαριάδη και έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στους «κιτρινόμαυρους».

Ο Κωστένογλου επιχείρησε να εκμεταλλευθεί αυτήν τη νέα συνθήκη. Με την έναρξη του ημιχρόνου, φόρτωσε ακόμα περισσότερο την επιθετική γραμμή με την είσοδο του Γιακουμάκη και τη μετατροπή του σχήματος σε 4-4-2 (με τον Μάνταλο κεντρικά και τον Λιβάγια να ξεκινά από αριστερά). Ωστόσο, αν και η ΑΕΚ ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το Βόλο στο μισό γήπεδο, δεν είχε ορθολογικό τρόπο για να μπει στην περιοχή και να κάνει καθαρές τελικές.

Ο χρόνος περνούσε και το άγχος φάνηκε να «πνίγει» τους παίκτες της ΑΕΚ. Βεβιασμένες επιλογές, δίχως καθαρό μυαλό και εύκολα λάθη, που έδιναν τη δυνατότητα στο Βόλο να κυκλοφορεί την μπάλα και να προκαλεί νευρικότητα. Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Παουλίνιο αντί του ασταθή Οικονόμου – με τον Μπακάκη πλέον να παίζει στόπερ – και η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο. Ωστόσο, αρκούσε ένας καλός συνδυασμός, μια έμπνευση του Γιακουμάκη, για να τελειώσει το παραμύθι.

Ο φορ της ΑΕΚ έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Ολιβέιρα, που ανατράπηκε καθαρά από τον Γκαραβέλη. Ο Μάνταλος πήρε την ευθύνη και με ψύχραιμο πλασέ, την έστειλε στη γωνία της εστίας του Βόλου. Ηταν τόσο έκδηλη η ανακούφιση για τους «κιτρινόμαυρους», που αμέσως μετά ήρθε και τρίτο γκολ. Πάλι από τον Μάνταλο, με ασίστ του Ολιβέιρα που τον έβγαλε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και ο αρχηγός την πέρασε κάτω από τα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Κωστένογλου έριξε στο ματς τον Κρίστισιτς για να κλειδώσει απόλυτα το παιχνίδι και να έχει αμυντική ισορροπία στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, ενώ το ματς φαινόταν να έχει πάρει το δρόμο του, ήρθε ένα απίστευτα τυχερό γκολ του Βόλου από φάουλ του Δημόπουλου που άλλαξε πορεία στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα. Η ΑΕΚ μπήκε πάλι σε διαδικασία άγχους στα τελευταία λεπτά, φάνηκε πως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, αλλά τουλάχιστον διατήρησε την πολύτιμη νίκη πριν το «Καραϊσκάκης». Σκόραρε μάλιστα και τέταρτο γκολ, αλλά ο βοηθός δεν είδε πως η μπάλα πέρασε στη γραμμή στο σουτ του Λιβάγια.

ΑΕΚ-Βόλος 3-2

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα

Βόλος (Χ. Φεράντο, 4-2-3-1): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (84’ Ηλιόπουλος), Τόρες (83’ Αλλάχ), Ζοάο, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79’ Μάντζης)

Ο Ζαχαριάδης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σιμόες (50’), Λιβάγια (81’), Τόρες (20’), Διαμαντή (23’), Μαξ (71’), Ζοάο (79’), Τσοκάνη (89’), ενώ απέβαλε τον Μουνίθ με απευθείας κόκκινη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.