Η ΑΕΚ είναι Porsche με... Καρέρα!

Στις 8 Δεκεμβρίου η ΑΕΚ ανακοίνωσε τον Μάσιμο Καρέρα, με τον Ιταλό να παίρνει τη θέση του Νίκου Κωστένογλου.

Ο τεχνικός της Ένωσης είδε από κοντά την εύκολη νίκη (5-0) επί του Πανιωνίου, ένα ματς που ήταν παρένθεση, με όσα περνούσε αγωνιστικά η ΑΕΚ εκείνη την περίοδο.

Πριν το παιχνίδι με τους «κυανέρυθρους» η ΑΕΚ προερχόταν από τρία ματς που την πλήγωσαν πολύ και βγήκαν στην επιφάνεια όλα τα αγωνιστικά θέματα. Ήττα-σοκ από τον Παναθηναϊκό με ανατροπή σε 20 λεπτά στο τέλος, (1-1) εντός με τον Άρη, με την ομάδα του Ένινγκ να παίζει με δέκα παίκτες στο 2ο ημίχρονο και ήττα (1-0) από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο χωρίς η Ένωση να έχει καθαρή ευκαιρία! Με έναν βαθμό σε τρεις αγώνες, η ΑΕΚ βγήκε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης τίτλου και η αλλαγή προπονητή ήταν αναγκαία.

Άλλη ΑΕΚ

Μετά από δυόμιση μήνες κανείς δεν περίμενε, ότι ο Καρέρα θα μπορέσει να φτιάξει τόσα πράγματα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και πλέον όλοι οι Ενωσίτες περιμένουν το επόμενο παιχνίδι της ΑΕΚ για να δουν άλλη μία παράσταση.

Ο Ιταλός βελτίωσε άρδην την αμυντική λειτουργία της ομάδας και πλέον η ΑΕΚ έχει δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ στις τελευταίες 12 αγωνιστικές. Παράλληλα, «έφτιαξε» και έκανε βασικό τον Σβάρνα, ο Βράνιες θυμίζει τον παίκτη της πρωταθληματικής χρονιάς, ενώ και ο Οικονόμου δείχνει πλέον πιο σταθερός. Ο Τσιγκρίνσκι δεν αναφέρεται, καθώς το διάστημα αυτό έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά με τραυματισμούς.

Επίσης, ο Κρίστιτσιτς είναι απολαυστικός σε κάθε παιχνίδι, ο Λιβάγια «σκυλιάζει», παίζοντας στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ενώ σχεδόν όλοι οι παίκτες που έχουν αγωνιστεί δείχνουν βελτιωμένοι.

Πορεία πρωταθλητισμού

Η ΑΕΚ με τον Καρέρα στον πάγκο μετράει εννιά νίκες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, αυτή στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με το ανύπαρκτο πέναλτι του Βεϊρίνια. Ενώ έχει σημειώσει 18 γκολ και έχει δεχθεί μόλις τέσσερα.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός έχει μαζέψει 32 βαθμούς στο ίδιο διάστημα, ενώ ο δεύτερος ΠΑΟΚ έχει 27 βαθμούς, δύο λιγότερους από την ΑΕΚ.

Ο τίτλος χάθηκε νωρίς για την ΑΕΚ, αλλά η παρουσία του Ιταλού στην άκρη του πάγκου δίνει αισιοδοξία στον κόσμο της Ένωσης, τόσο για τη συνέχεια (Κύπελλο και πλέι οφ), όσο και για του χρόνου.