Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ Κ19!

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τους «μικρούς» της Ένωσης!

Τη νίκη πανηγύρισε η Κ19 της ΑΕΚ, επικρατώντας με 1-0 της αντίστοιχης ομάδας του Απόλλωνα Σμύρνης στον εντός έδρας αγώνα για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου.

Η αναμέτρηση των «μικρών» της Ένωσης διεξήχθη κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες, με χιονόνερο και αέρα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σύνολο του Νίκου Κωστένογλου δεν μπόρεσε να γίνει τόσο απειλητικό όσο θα ήθελε, όμως βρήκε το πολυπόθητο γκολ και τους τρεις βαθμούς που έψαχνε.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 53΄της αναμέτρησης, η ΑΕΚ Κ19 πήρε το προβάδισμα στο ματς με πέναλτι που κέρδισε Ευθύμης Χριστόπουλος και εκτέλεσε εύστοχα ο Χρήστος Γιούσης, με τον μεσοεπιθετικό της Ένωσης να γράφει το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κιτρινόμαυρη» με αυτήν την επικράτηση παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: Τάφας, Σταμούλης, Αρβανίτης (73′ Ποζατζίδης) Τσιβελεκίδης, Λαζαρίδης, Μπούσης, Σαρδέλης (88′ Τζουανάκης) Τσέλιος, Χριστόπουλος, Γιούσης, Πατρινός (77′ Οικονομίκος)
Απόλλων: Στάγκος, Ντάκα, Τασιάς, Πετράς, Διονέλλης, Σερβές (86′ Μήτσης) Κοφίνης, Λάμπη, Καριμπίδης (57′ Μακρυνικόλας) Τσέπελε, Τσιάβος (69′ Βελούτσος)

Διαιτητής: Χρυσάφης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δόσης, Ισσα (Αθηνών)