Είχε…άγιο Τσιντώτα η ΑΕΚ και κέρδισε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης!

Πρόκειται για την επέμβαση της χρονιάς. Ισως και για την απόκρουση της δεκαετίας. Αυτό που έκανε ο Παναγιώτης Τσιντώτας στην καρφωτή κεφαλιά του Φερνάντεθ μέσα από τη μικρή περιοχή, ήταν κάτι εκπληκτικό. Ειδικά εάν αναλογιστεί κάποιος, πως ο Τσιντώτας είχε μπει στο γήπεδο από το πουθενά στο 82’, λόγω τραυματισμού του Μπάρκα. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά όμως, κατάφερε να γίνει ο φύλακας άγγελος της ΑΕΚ και να κρατήσει τη νίκη. Πριν από τη μαγική κίνηση του Τσιντώτα, η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα, όπου σκόραρε και στις δύο περιπτώσεις. Είχε εξαιρετικό Μάνταλο, καλούς τους Κρίστισιτς, Ολιβέιρα, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ξεκάθαρο προβάδισμα που είχε και στο τέλος έσπασαν καρδιές, μέχρι να διασφαλιστεί η δεύτερη συνεχόμενη νίκη με τον Μάσιμο Καρέρα στο τιμόνι της ομάδας.

Ο Μάσιμο Καρέρα διατήρησε και στην αποψινή αναμέτρηση τη διάταξη με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Ωστόσο, συγκριτικά με την πρεμιέρα του στην Ξάνθη, ο Ιταλός έκανε σαφώς πιο επιθετική την ομάδα, τοποθετώντας αφ’ ενός τον Μπακάκη στο κέντρο της άμυνας (αντί του Σβάρνα) και αφ’ ετέρου, έχοντας στα φτερά τους Παουλίνιο και Λόπες (σαφώς πιο επιθετικούς από τους Μπακάκη και Χουλτ). Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση στο ματς και δεν άργησε να ανταμειφθεί γι’ αυτό.

Ο – ιδιαίτερα κεφάτος – Ολιβέιρα κέρδισε καταφανές πέναλτι σε τράβηγμα του Ματρικάρντι μέσα στην περιοχή και ο Μάνταλος έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ΑΕΚ (6’). Ιδανική αρχή, που δεν είχε πάντως ανάλογη συνέχεια. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στη μεσαία γραμμή, δεν είχε λύσεις για να μεταφέρει πίεση στον Αστέρα. Και το πρόβλημα μεγεθύνονταν από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα μέσα στο γήπεδο και έφεραν την μπάλα γύρω από την περιοχή του Μπάρκα, δίχως ποτέ πάντως να γίνουν απειλητικοί.

Ο Καρέρα διαπίστωσε την αδυναμία της ΑΕΚ και επιχείρησε να αναστρέψει την κατάσταση με αλλαγή σχηματισμού. Μεταφέροντας τον Μπακάκη στο αριστερό άκρο της άμυνας και προωθώντας παράλληλα τον Λόπες, έκανε το σχήμα 4-2-3-1. Ούτε αυτό φάνηκε πάντως να αλλάζει την εικόνα της ΑΕΚ. Μολονότι ο Μάνταλος έκανε σπουδαίο παιχνίδι και ήταν παντού μέσα στο γήπεδο, ο Κρίστισιτς μοίραζε μπάλες και ο Ολιβέιρα είχε κέφια, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Ενδεικτικό, πως είχε μοναδική τελική το σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε ξανά δυνατά και πέτυχε να αιφνιδιάσει ξανά την άμυνα του Αστέρα. Βέβαια, για να συμβεί αυτό απαιτήθηκε η μαγική πάσα του Κρίστισιτς που άνοιξε στα δύο την άμυνα των Αρκάδων, δίνοντας την ευκαιρία στον Παουλίνιο να βγάλει ασίστ πάρε βάλε στον Λιβάγια για το 2-0. Η ΑΕΚ είχε αποκτήσει σκορ ασφαλείας, είχε μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι της και κρατούσε με σχετική άνεση την όποια διάθεση του Αστέρα.

Η μοναδική απειλή για την εστία της ΑΕΚ προέκυψε από στατική φάση, με την προβολή του Μπαράλες δίπλα από την εστία του Μπάρκα (59’). Η ΑΕΚ πάντως, απάντησε άμεσα ένα λεπτό μετά, με το γυριστό του Ολιβέιρα, που θα μπορούσε να πετύχει ένα όμορφο γκολ και να τελειώσει πρόωρα το παιχνίδι. Ο τραυματισμός του Γαλανόπουλου έφερε στο ματς τον Σιμόες, ενώ η παρέμβαση του Καρέρα αφορούσε την είσοδο του Βέρντε και την τοποθέτηση του Μάνταλου αριστερά στη θέση του Λόπες.

Ενώ το ματς φαινόταν να ελέγχεται απόλυτα από την ΑΕΚ και ενδιέφερε μόνο αν θα υπάρξει και τρίτο γκολ, αρκούσε ένα λάθος στη μεσαία γραμμή για να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι. Ο Μπακάκης έχασε από τον Κώτσιρα, ο Λουίς Φερνάντεθ μπήκε στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων» και με βολέ την έστειλε στο βάθος της εστίας του Μπάρκα. Σα να μην έφτανε αυτό, η Ενωση έχασε και τον διεθνή γκολκίπερ που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και αντικαταστάθηκε εσπευσμένα από τον Τσιντώτα για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει, εκμεταλλευόμενος κυρίως τις στατικές φάσεις, όπου είχε υψομετρική υπεροχή. Ο Καρέρα προσπάθησε να ανακτήσει τα ηνία του ματς, μεταφέροντας τον Μάνταλο στον άξονα και στέλνοντας τον Λιβάγια αριστερά, όπως είχε συμβεί και στην Ξάνθη. Η ΑΕΚ πάντως περνούσε δύσκολες στιγμές και χρειάστηκε η εκπληκτική επέμβαση του Τσιντώτα σε καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή του Φερνάντεθ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε και βρήκε ξανά την αυτοκυριαρχία της. Κράτησε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, απορρόφησε την πίεση του Αστέρα και οδήγησε το ματς στο φινάλε χωρίς άλλα προβλήματα, παρά το επτάλεπτο της καθυστέρησης που έδωσε ο Φωτιάδης.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Μπάρκας (82’ Τσιντώτας), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος (56’ Σιμόες), Κρίστισιτς, Λόπες (70’ Βέρντε), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-5-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Μ. Φερνάντεθ (69’ Βλάχος), Βαλιέντε, Μπόρχα (56’ Σίτο), Μουνάφο (79’ Ιγκλέσιας), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες

Ο Φωτιάδης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Κρίστισιτς (55’), Σιμόες (90’+), Λ. Φερνάντεθ (15’), Βλάχο (90’+).