«Διπλό» της ΑΕΚ Κ17 επί του Πανιωνίου

Εικόνες από το ματς της Κ17 Πανιώνιος-ΑΕΚ

Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ νίκησε με 1-0 την αντίστοιχη του Πανιωνίου σε εκτός έδρας αγώνα για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο των Τραχώνων.

Ηταν μία νίκη που ήρθε κάτω από πολλές αντίξοες συνθήκες, αφού ο Ιβάν Νεντέλκοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του βασικούς παίκτες και παρέταξε μία ενδεκάδα ανάγκης. Απέναντι σε μια ομάδα που δυσκόλεψε την ΑΕΚ και την απείλησε με γκολ (32′ απόκρουση Πάπα στη γραμμή από κεφαλιά του Ζούλια και δοκάρι στο 54′ σε κεφαλιά του Χαϊκάλη) οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τον τρόπο να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 0-1 θα μπορούσε να γίνει σε πολλές περιπτώσεις (στο 59′ Μιχόπουλος και στο 68′ Χριστόπουλος σούταραν άουτ από καλή θέση, ενώ ο αντίπαλος τερματοφύλακας σταμάτησε στο 69′ τον Πιτιλάκο και στο 75′ τον Μιχόπουλο) όμως έπρεπε να περιμένει η ΑΕΚ μέχρι το 78′ για να φτάσει στο γκολ της νίκης. Ο Σοφοκλής Μιχόπουλος κινήθηκε αριστερά και επιχείρησε μία παράλληλη σέντρα που με την παρέμβαση αμυντικού του Πανιωνίου κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο αργότερα ο σκόρερ, που προερχόταν από τραυματισμό, αποχώρησε με πόνους.

ΑΕΚ (Ιβάν Νεντέλκοβιτς): Κυριτσάς, Κανελλόπουλος, Τσιόκρης, Μπέσης, Οικονομέας (46′ Καραστέργιος) Πάπα, Σαράντης (58′ Καλτσάς) Χριστόπουλος, Κρητικός (46′ Μιχόπουλος – 85′ Γκριγκοριάν) Γεωργέας, Βαφειάδης (46′ Πιτιλάκος).