Αυτά είναι τα πιο γρήγορα γκολ της ΑΕΚ -Τρία τέρματα σε ένα ημίχρονο μετά από ένα χρόνο

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΟΦΗ

Η ΑΕΚ με μια ακόμα πειστική εμφάνιση νίκησε τον ΟΦΗ στο άδειο ΟΑΚΑ και κοιτάζει μπροστά ώστε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια της σεζόν στη Νέα Σμύρνη. Η Ένωση βρέθηκε να προηγείται απο νωρίς χθες έπειτα από τέρματα του Μάνταλου στο 5′ και του Βέρντε στο 8′.

Πριν από 8 χρόνια, 10 μήνες και 14 ημέρες ήταν η τελευταία φορά που η ΑΕΚ είχε σκοράρει δύο γκολ στα πρώτα λεπτά αγώνα της για το πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, στις 11 Απριλίου 2011 η «Ένωση» είχε καταφέρει να προηγηθεί με δύο γκολ (στο 2’ του Μανωλά και στο 4’ του Λαγού), στο 3-2 επί της ΑΕΛ στη Λάρισα.

Ένας χρόνος περίπου, εν τω μεταξύ, χρειάστηκε για να πετύχει τρία γκολ η «Ένωση» στο πρώτο ημίχρονο. Η προηγούμενη φορά ήταν στις 20 Ιανουαρίου 2019, στο 3-0 επί του Αστέρα Τρίπολης (9’ Λιβάγια, 11’ Άλεφ, 20’ Πόνσε).