Ατομικό ρεκόρ για Μπογέ: Για πρώτη φορά πετυχαίνει 2 γκολ στον ίδιο αγώνα!

Ο Λούκας Μπογέ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη χθεσινή νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ (2-1), αφού σημείωσε και τα δύο τέρματα της Ενωσης. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Αργεντινού στο πρωτάθλημα, αφού το μοναδικό που είχε σημειώσει ως τώρα ήταν εκείνο στο 4-0 επί του Αρη στο ίδιο γήπεδο, στις 28 Οκτώβρη. Στον αγώνα εκείνο, είχε ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό και είχε βάλει τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση των «κιτρινόμαυρων».

Από το παιχνίδι εκείνο κι έπειτα, η απόδοσή του μειώθηκε αισθητά και έπρεπε να περάσουν σχεδόν 4 μήνες για να… ξαναφανεί. Χθες, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός «σκότωσε» τον Απόλλωνα, αφού άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, μετά το γύρισμα του Μάνταλου και την ασταθή απόκρουση του Χουάντερσον, ενώ πέτυχε και μια… γκολάρα με την έναρξη της επανάληψης, με ένα δυνατό γυριστό σουτ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Ο Μπογέ με τα τρία αυτά τέρματα (και τις 2 ασίστ) στη φετινή Super League ισοφάρισε την πιο παραγωγική του σεζόν, αφού ανάλογα νούμερα είχε καταγράψει με τη φανέλα της Τορίνο τη σεζόν 2016-17 (σκόραρε μία φορά στη Serie A και άλλες δύο στο Κύπελλο Ιταλίας). Συνολικά, έφτασε τα δέκα τέρματα στην επαγγελματική του καριέρα και… συνεχίζει!