Αποκλεισμός «χαστούκι» για την ΑΕΚ, ήττα με 82-80 στην Πυλαία

Εικόνες από το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Σε ένα σχεδόν… άδειο γήπεδο στην Πυλαία η ΑΕΚ πήγε να αγωνιστεί για τον προημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ. Η «Βασίλισσα» θέλησε να μπει με αποφασιστικότητα στο παρκέ του «PAOK Sports Arena» με τον Λούκα Μπάνκι να παρατάσσει την αρχική πεντάδα με τους Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν λίγο «μουδιασμένες» το ματς με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα και με τις δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά να είναι ισόπαλες με 7-7.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν ένα ξέσπασμα που έκαναν την διαφορά στο +5 (12-7) με καλάθια των Τέπιτς και Κόνιαρη ωστόσο ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος πήρε το… πιστόλι του και λίγο αργότερα γύρισε το ματς μόνος του (16-17).

Στη συνέχεια ήταν η σειρά της ΑΕΚ να ξεσπάσει κάνοντας το σκορ 19-22 με καλάθι του Μέις και βολές του Ρόμπερσον, όμως οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου γύρισαν το ματς στην λήξη του με 2 τρίποντα των Γκάρετ και Τζόουνς με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-24 και τον Λούκα Μπάνκι να είναι εξοργισμένος στον πάγκο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το σερί του και να το φτάνει στο 12-0 (31-24, 12′) όμως το βάρος της «Βασίλισσα» σήκωσαν οι πιτσιρικάδες, δείχνοντας πως είναι έτοιμοι για τα πάντα.

Συγκεκριμένα, οι Γιώργος Τσαλμπούρης και Δημήτρης Μωραΐτης ευστόχησαν σε τρίποντα και ροκάνισαν την διαφορά με τον 19χρονο γκαρντ να ευστοχεί σε βολές για το 33-32 στο 14ο λεπτό.

Το ματς πια είχε έρθει στα ίσα και είχε μετατραπεί σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο σκορ στήθος με στήθος και να μην επιτρέπουν ο ένας στον άλλον να φύγει για πάνω από 2 πόντους.

Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με μόλις έναν πόντο (44-45) έπειτα από δύο όμορφες ενέργειες από τους Τσαλμπούρη και Λαρεντζάκη κάτω από το καλάθι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ένωση θέλησε να δείξει μία πιο σκληρή εικόνα με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να βγαίνουν «αγριεμένοι» στο κλειστό της Πυλαίας. Συγκεκριμένα, μόλις στο 21′ οι Ξαβιέ Ρατάν-Μέις και Γιαννούλης Λαρεντζάκης «πυροβόλησαν» από το τρίποντο τον ΠΑΟΚ (44-51) μπαίνοντας με το… δεξί στο ματς.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ίδια για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έδωσαν δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς με απανωτά λάθη και κακές αποφάσεις καθώς από το +7 το ματς πήγε πάλι στα ίσα (53-53).

Στο 26′ υπήρχε μία ένταση διαρκείας στο κλειστό της Πυλαίας με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για παράβαση 5” από τον Ρατάν-Μέις με τον «ασπρόμαυρο» πάγκο να δέχεται τεχνική ποινή και τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται.

Η αποβολή αυτή δεν φάνηκε να σοκάρει τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι… πήραν μπρος και πήγαν την διαφορά στο +11 υπέρ τους (67-56, 29′). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 67-58 υπέρ των γηπεδούχων με τον Τάιλερ Έβαν-Ρόμπερσον να «σπάει» το σερί με ένα καλάθι δύο πόντων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση έπρεπε να τρέξει για να καλύψει την διαφορά που είχε δημιουργηθεί από τους γηπεδούχους βρίσκοντας 4 γρήγορους πόντους από τους Χάντερ και «Λάρυ» (70-62, 32′). Εκεί, όπου η διαφορά ήταν σε αναστρέψιμο σημείο, ο Χρυσικόπουλος πέτυχε ένα τρίποντο για τον ΠΑΟΚ ενώ στη συνέχεια (35′) ο Χάντερ αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και πέμπτο φάουλ.

Η «Βασίλισσα» δεν θέλησε να αφήσει το ματς να φύγει το ματς και δείχνοντας μεγάλη ψυχική δύναμη πήγε την διαφορά στο -2 (74-72) ενώ λίγο αργότερα δια χειρός Ρατάν-Μέις έφερε το ματς στα ίσα (76-76, 38′). Οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί και πέρα να πηγαίνουν χέρι χέρι με την Ένωση να πηγαίνει μετά από το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 με βολές του Λαρεντζάκη (78-79).

Μία άστοχη προσπάθεια του Ρατάν-Μέις έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε την διαφορά στο 82-79 υπέρ τους και η ΑΕΚ βρισκόταν σε δύσκολο σημείο. Η «Ένωση» προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα με τις βολές του Καναδού της γκαρντ, ο οποίος πήρε και το «βάρος» του τελευταίου σουτ το οποίο αστόχησε αφήνοντας το σκορ στο 82-80.

Η ΑΕΚ έμεινε εκτός από την διοργάνωση την οποία πέρυσι κατέκτησε και πλέον έχει να στραφεί μονάχα στη διοργάνωση της Betshop Basket League και του Basketball Champions League.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr από το κλειστό της Πυλαίας πατώντας εδώ

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80.

ΠΑΟΚ :  Τζόουνς 18 (5/6 τρίποντα), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης , Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Χάτσερ 2 , Γκάρετ 4, Γκος 14 (2/8 τρίποντα).
ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 8, Ματσιούλις 7 (1), Ράταν-Μέις 21 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/6 τρίποντα), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.