«Πετάει» ο τίτλος για την Μπάγερν Μονάχου - Ήττα με 3-2 στο ντέρμπι από την Ντόρτμουντ (VIDEO)

Απομακρύνεται ο τίτλος στην Bundesliga για την Μπάγερν Μονάχου, μετά την ήττα -με ανατροπή- από την Ντόρτμουντ στο “Der Klassiker” με 3-2. Οι Βαυαροί έμειναν έτσι στους 20 βαθμούς και είδαν τη σημερινή αντιπαλό τους να ξεφεύγει με επτά βαθμούς στην κούρσα του τίτλου, έπειτα από 11 αγωνιστικές.

H αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League προηγήθηκε με τον Λεβαντόφσκι στο 26ο λεπτό, μετά από σέντρα του Γκνάμπρι, ενώ είχε και δύο καλές στιγμές να… καθαρίσει το ματς με τον Ριμπερί. Οι Βεστφαλοί όμως… ξύπνησαν στην επανάληψη και ισοφάρισαν στο 49′ με πέναλτι του Ρόις (το κέρδισε από τον Νόιερ). Ωστόσο, οι Βαυαροί ξαναπήραν το προβάδισμα τέσσερα λεπτά αργότερα, ξανά με τον Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός πλήγωσε για δεύτερη φορά την παλιά του ομάδα, σκοράροντας με κεφαλιά έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων. Η Μπορούσια όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε στο 67′, με δυνατό σουτ του Ρόις στην κίνηση. Οι Βεστφαλοί βρήκαν και τρίτο τέρμα με τον… συνήθη ύποπτο, Πάκο Αλκάθερ, ο οποίος έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Βίτσελ, πλάσαρε ψύχραιμα τον Νόιερ για το τελικό 3-2, στο 74ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε σωστά γκολ του Λεβαντόφσκι με τακουνάκι, αφού ο Πολωνός επιθετικός ήταν σε οριακή θέση οφσάιντ.

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Χιτς, Πίσεκ, Ακάντζι, Ζαγκαντού, Χακίμι, Βίτσελ, Βάιγκλ (46’ Νταούντ), Σάντσο, Ρόις, Μπρουν Λάρσεν (82’ Ντιλέινι), Γκέτσε (59’ Αλκάθερ)

Μπάγερν (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς (65’ Ζίλε), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Γκορέτσκα, Μαρτίνεθ, Μίλερ (82’ Βάγκνερ), Ριμπερί, Γκναμπρί (74’ Σάντσες), Λεβαντόφσκι