Με τα χίλια ζόρια η Σέλτικ μετά την κεραμίδα από την ΑΕΚ

Ακόμα να συνέλθει η Σέλτικ από τον αποκλεισμό της από την ΑΕΚ!

Οι Κέλτες κέρδισαν με την ψυχή στο στόμα της Πάρτικ Θιστλ της… Championship με 3-1 εκτός έδρας, για τη φάση των 16 του League Cup της Σκωτίας.

Μετά από την ήττα από τη Χαρτς, τον αποκλεισμό από την Ένωση στα προκριματικά του Champions League και πριν από τις αναμετρήσεις με τη Σούντουβα για τα playoffs του Europa League, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε με τον Λι Γκρίφιθς στο 18′. Στο 73ο λεπτό, όμως, ο Αντρέα Μπουγί Μουτουμπό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και απείλησε τους πρωταθλητές με τρίτη σερί γκέλα. Δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Μουσά Ντεμπελέ (78′) και Τομ Ρόγκιτς (80′) απέτρεψαν αυτό το ενδεχόμενο και διατήρησαν το απόλυτο του συλλόγου στα εγχώρια κύπελλα με τον Ρότζερς στο “τιμόνι”.

Η σύνθεση της Σέλτικ (4-2-3-1): Μπέιν, Γκαμπόα, Χέντρι, Άγερ, Ισαγκίρε, Μπράουν, Εντσάμ (79′ Μακγκρέγκορ), Τζόνστον (71′ Φόρεστ), Ρόγκιτς, Σινκλέρ, Γκρίφιθς (65′ Ντεμπελέ)