Αντεξαν ένα ημίχρονο οι μικροί, ήττα 4-0 από την Μπάγερν Μονάχου

Βαριά ήττα γνώρισε η Κ19 της ΑΕΚ στη Ριζούπολη, με 4-0 από την αντίστοιχη της Μπάγερν Μονάχου, για το UEFA Youth League. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 40 λεπτά και μετά ήρθε η… κατάρρευση.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσίρκζεε και από εκεί και πέρα η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Γερμανών. Στο 53′ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι για την Μπάγερν, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Τσίλα διπλασίασε τα τέρματα των Βαυαρών, κε κοντινό σουτ. Στο 56′ ο Σαμπάνι έγραψε το 3-0, μετά από ωραία συνεργασία με τον Τσίρκζεε, με τον πρώτο να έχει και δοκάρι δύο λεπτά αργότερα. Το σκορ έκλεισε στο 81′ ο Άντερσον (4-0), έπειτα από ασίστ του Σαμπάνι.

H AEK έμεινε χωρίς βαθμό για τρίτο παιχνίδι στον όμιλο, έχοντας σκοράρει μόλις μια φορά, ενώ έχει δεκτεί σε αυτά τα ματς 13 γκολ.

ΑΕΚ: Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπογκντάνι, Μπούσης, Τάμπας (76′ Καραβίδας), Μπότος, Σαρδέλης (60′ Τσέλιος), Γιούσης (85′ Πετούσης), Μαχαίρας (60′ Πατρινός), Χριστόπουλος (85′ Μαλισώβας)

Μπάγερν: Φριχτλ, Φράντζκε, Στίλερ (88′ Ντανίλιουτς), Μάι, Τσιλα (72′ Γιόχανσον), Τσίρκζεε (77′ Άντερσον), Λούνγκβιτζ (86′ Κελ), Στάνισιτς, Πούνιτς, Ρίτσαρντς, Σαμπάνι