ΑΕΚ να τη χαίρεσαι και να…τρελαίνεσαι!

Είναι από τις βραδιές που μπορείς να…χτυπάς το κεφάλι σου. Όταν διαπιστώνεις ποιες είναι οι πραγματικές δυνατότητες αυτής της ομάδας, που έφτασε να βρίσκεται στο -14 από την κορυφή. Εχασε χρόνο, γέμισε εσωστρέφεια και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, μέχρι να βγάλει στο γήπεδο όσα μπορεί. Με ένα μαγικό 45λεπτο, το μακράν καλύτερο της τρέχουσας περιόδου, η Ενωση ισοπέδωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα και επικράτησε με 4-0, σκορ που είχε από το πρώτο ημίχρονο! Η παρουσία της μαγικής τετράδας, Πόνσε, Μάνταλου, Λιβάγια, Μπακασέτα, έκανε τα πάντα να μοιάζουν εύκολα. Δίχως νέες μεταγραφές, με την ίδια ομάδα που ταλαιπωρούσε και ταλαιπωρούνταν.

Ο Ουζουνίδης έλεγε πριν από δύο ημέρες, πως δεν αρέσει ούτε σε εκείνον το ποδόσφαιρο που έπαιζε η ΑΕΚ. Αυτό που δεν είχε πει και σίγουρα δεν είχε κάνει μέχρι τώρα, ήταν να βρει τρόπο να το αλλάξει. Στα Γιάννινα τόλμησε να διαφοροποιήσει το σχηματισμό και βρήκε τη φόρμουλα για να χωρέσει στην ίδια 11άδα την φοβερή και τρομερή τετράδα που διαθέτει η Ενωση. Ετσι, εγένετο 3-5-2 με τους Γκάλο, Χουλτ στα φτερά, Μάνταλο και Μπακασέτα ως δεκάρια και δίδυμο στην επίθεση τους Πόνσε και Λιβάγια.

Η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο και έκρυψε την μπάλα. Εκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον ΠΑΣ, δημιουργούσε ευκαιρίες με χαρακτηριστική ευκολία και διέλυσε την ομάδα του Πετράκη. Το 3-5-2 λειτουργούσε ονειρικά, καθώς με Μάνταλο και Μπακασέτα η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στη μεσαία γραμμή και με τους διαστημικούς Πόνσε και Λιβάγια έμπαινε στην περιοχή με χαρακτηριστική ευκολία. Ο τρομερός Πόνσε, ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ΑΕΚ, κερδίζοντας πέναλτι από το πάτημα και γκρέμισμα του Αποστολόπουλου.

Ο Μάνταλος με ψυχραιμία έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ και έπειτα άρχισε το πάρτι. Μέχρι το 20λεπτο, η Ενωση είχε δύο δοκάρια και ακόμα ένα γκολ. Εκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, είχε διάθεση, σχέδιο και εμπνεύσεις στο παιχνίδι της. Το δεύτερο γκολ ήρθε από πόδια παίκτη του ΠΑΣ, έπειτα από «ξυραφιά» του Γκάλο και πίεση του Λιβάγια.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Σε δύο περιπτώσεις ο βοηθός Τζιώτζιος έκοψε με ανύπαρκτα οφσάιντ Μπακασέτα και Λιβάγια, προτού βρεθούν απέναντι στον Βελλίδη και γίνουν απειλητικοί. Ούτε από το σκληρό παιχνίδι που επιστράτευσαν οι γηπεδούχοι κάμφθηκαν οι παίκτες της ΑΕΚ, ούτε τίποτα έδειχνε πως θα μπορούσε να τους σταματήσει.

Η νέα έκρηξη της ΑΕΚ ήρθε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον δαιμονισμένο Πόνσε να παίρνει την μπαγκέτα. Αρχικά νίκησε όλη την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα σε υποδειγματική εκτέλεση κόρνερ από τον Γκάλο και κινήσεις από τους υπόλοιπους «κιτρινόμαυρους» και στις καθυστερήσεις σκόραρε ξανά, με τρομερό άλμα που έβαλε στα δίχτυα όλη την άμυνα των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ είχε πραγματοποιήσει με διαφορά το καλύτερο 45λεπτο στην τρέχουσα σεζόν. Διέλυσε τον ΠΑΣ, έδειξε πως είναι ομάδα που μπορεί να συνδυάζει ουσία και θέαμα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να φορτσάρει και επιχείρησε κυρίως διαχείριση του ματς. Παρόλα αυτά, είχε ξανά τον έλεγχο του ματς και έφτασε σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ με τους Χουλτ (στο τρίτο δοκάρι του ματς) και Μάνταλο.

Ο ΠΑΣ είχε αλλάξει τον σχηματισμό του για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ και έπαιζε με 3-5-2. Πήρε κάποια μέτρα μέσα στο γήπεδο, ήταν απειλητικός σε 1-2 περιπτώσεις, αλλά η άμυνα της Ενωσης δεν είχε κανένα πρόβλημα να εξουδετερώσει τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Ο Ουζουνίδης βρήκε μάλιστα την ευκαιρία να δοκιμάσει τον Κρίστισιτς, με τον Σέρβο να παίζει με αυξημένες δημιουργικές αρμοδιότητες. Στις καθυστερήσεις μάλιστα, ο Μπάρκας σταμάτησε τον Αθανασιάδη από το σημείο του πέναλτι και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης, 3-5-2): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (46’ Τσόσιτς), Γκάλο, Μπακασέτας (69’ Κρίστισιτς), Αλεφ, Μάνταλος, Χουλτ, Λιβάγια, Πόνσε (80’ Μπογέ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης, 4-4-2): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Λίλα, Παμλίδης (46’ Σιόντης), Νικολιάς (76’ Νάουμετς), Γιάκος (83’ Ξύδας), Κρίζμαν, Αθανασιάδης

Ο Κουμπαράκης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Μπακασέτα (7’), Οικονόμου (43’), Αθανασιάδη (4’), Κρίζμαν (11’)