Πήρε την πρώτη κούπα της χρονιάς η Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι!

Την πρώτη κούπα της χρονιάς στο νησί κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε στον τελικό του Community Shield της Λίβερπουλ με 5-4 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια).

Η περσινή μάχη του πρωταθλήματος, αποτυπώθηκε πλήρως και στο πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν, με τις δύο ομάδες να έχουν δικό τους από ένα ημίχρονο, με τους «κόκκινους» πάντως, στο δικό τους… καλό δεύτερο ημίχρονο να σκορπούν τεράστιες ευκαιρίες για την ολική ανατροπή, με μεγαλύτερη αυτή στο 92’ με το χαμένο τετ α τετ του Σαλάχ και το σωτήριο ψαλίδι του Γουόκερ πάνω στη γραμμή.

Ο Στέρλινγκ στο 11ο λεπτό τιμώρησε την πρώην ομάδα του για το 1-0, ενώ η Μάτι στο 78’ ήταν αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του Κλοπ