Πιο τυχερή η Κροατία, απέκλεισε στα πέναλτι τους Δανούς!

Στα προημιτελικά του Μουντιάλ προκρίθηκε η Κροατία, μετά τη δραματική επικράτησή της στα πέναλτι με 3-2 επί της Δανίας. Η κανονική διάρκεια έληξε με 1-1, το σκορ έμεινε αναλλοίωτο στην παράταση και όλα κρίθηκαν στην… ψυχοφθόρο διαδικασία.
Ότι είδαμε σε ολόκληρη την κανονική διάρκεια του αγώνα έγινε μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά! Συγκεκριμένα, στο 2ο μόλις λεπτό ένα δυνατό πλάγιο του Κνούτσεν έφερε αναστάτωση στην άμυνα των Κροατών, με την μπάλα να φτάνει στον Γιόργκενσεν, ο οποίος νίκησε τον Σούμπασιτς για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάτζουκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σουτ. Από εκεί κι έπειτα δεν έγινε το παραμικρό αξιόλογο και μοιραία ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο ίδιο μοτίβο κυλούσε και ο έξτρα χρόνος, μέχρι που στο 114΄έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Μόντριτς έδωσε μισό γκολ στον Ρέμπιτς, ο οποίος πέρασε τον Σμάιχελ, με τον Γιόργκενσεν να τον ανατρέπει με τάκλιν κι ενώ ήταν φάτσα με το τέρμα. Ο Γιόργκενσεν τη γλίτωσε με κίτρινη και ο Μόντριτς νικήθηκε από τον Σμάιχελ, για να παραμείνει το 1-1 μέχρι το τέλος. Στα πέναλτι, έπειτα από ρεσιτάλ αστοχίας των δύο ομάδων, η… ρουλέτα ανέδειξε νικήτρια την Κροατία με 3-2, με τον Ράκιτιτς να αναλαμβάνει την τελευταία εκτέλεση και να στέλνει στα προημιτελικά την «Χρβάτσκα».